Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Wybieramy wydajny okap kuchenny

Porady


Wybieramy wydajny okap kuchenny

Okap kuchenny jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Podczas przygotowywania posiłków powstaje para wodna, która unosi się w powietrzu i osiada na meblach, ścianach i elementach wyposażenia kuchni. I tu przychodzi z pomocą dobrej jakości okap kuchenny o odpowiedniej wydajności, którego podstawowym zadaniem jest pochłanianie niniejszych oparów, ale i zapachów. Jak wybrać okap kuchenny, który będzie cechować się optymalną wydajnością?

Na zdjęciu: Studio Mebli Kitchen4You

Rodzaje okapów kuchennych


Nie ulega wątpliwości, że okap kuchenny powinien zostać zamontowany w każdej kuchni bez względu na jej styl estetyczny, metraż, czy typ zabudowy meblowej. Rynek oferuje szeroki wybór okapów kuchennych, które cechują się designem, rodzajami konstrukcji, czy funkcjonalnościami. Pierwszym krokiem podczas wybierania okapu kuchennego powinno być podjęcie decyzji, czy preferujemy okap do zabudowy, czy wolnostojący. Pierwszy rodzaj z pewnością lepiej wkomponuje się w aranżację kuchenną pod względem estetycznym. Natomiast okapy wolnostojące są łatwiejsze w montażu. Można także przebierać w minimalistycznych lub finezyjnych wzorach, które mogą stać się wyjątkową dekoracją aranżacji kuchennej.

 

Wyciąg czy pochłaniacz?


Pod względem wydajności warto też rozważyć, czy do potrzeb użytkowych danego wnętrza lepszym rozwiązaniem będzie wybór okapu z wyciągiem czy pochłaniaczem. Wyciąg działa w obiegu otwartym, co oznacza że jest podłączany do wentylacji. Powietrze jest przez niego wciągane i odprowadzane na zewnątrz budynku. Natomiast pochłaniacz jest wyposażony w system filtrów, przez które przechodzi wciągane powietrze, po czym ponownie zostaje ono wpuszczone do kuchni.

 

Wydajność okapu kuchennego


Wydajność okapu kuchennego dobierana jest pod względem wielkości pomieszczenia. Parametr ten odpowiada bowiem za skuteczne neutralizowanie zapachów i wilgoci w kuchni. Dlatego wybierając dany okap należy sprawdzić, jaką wartość wydajności podaje producent i dobrać model do metrażu swojej kuchni. Przyjmuje się, że okap spełnia oczekiwania pod względem wydajności, gdy możliwa jest sześciokrotna wymiana całego powietrza w pomieszczeniu w przeciągu godziny. Wydajność okapów podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. W celu obliczenia potrzebnej wydajności trzeba pomnożyć wielkość kuchni razy 9, gdy okap ma działać na średnim biegu.

 

Co wpływa na głośność i wydajność okapu?

 

  • drożność komina wentylacyjnego,
  • średnica kanału odprowadzającego opary,
  • zakręty w kanale kanale,
  • długość kanału,
  • prawidłowy montaż,
  • filtry węglowe (w przypadku pochłaniaczy),
  • czysty filtr przeciwtłuszczowy.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Sposoby na optyczne powiększenie wąskiej kuchni


Nie każda kuchnia może być przestronna, o idealnych kształtach i proporcjach....

Każdego dnia zachwycają od nowa. Trwałe i piękne...


Kuchnia to bez wątpienia serce domu. To w niej toczy się życie rodzinne i towarzyskie....

Sokowirówka czy wyciskarka do soku? Które urządzenie...


Czytając etykiety soków owocowych dostępnych w sklepach niekiedy można złapać...