Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady 5 sposobów na pielęgnację drewnianej deski

Porady


5 sposobów na pielęgnację drewnianej deski

Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej drewnianym deskom do krojenia. Jest to niezbędny element każdej kuchni – dzięki nim możemy wygodnie pokroić warzywa, owoce czy też mięso. Drewniane deski należą do najbardziej popularnych rodzajów desek, jednak nie każdy wie, jak powinno się o nie dbać. Aby deska posłużyła nam jak najdłużej, trzeba się odpowiednio z nimi obchodzić. Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której podpowiemy wam jak dbać o drewniane deski.

Jak czyścić drewniane deski
Drewniane deski cieszą się ogromną popularnością – głównie ze względu na wygodę korzystania oraz właściwości, które posiadają. Drewno jest tworzywem naturalnym i posiada bakteriobójcze właściwości, które są bardzo przydatne – szczególnie w kuchni. Nadaj jest to jednak surowiec wymagający, o który trzeba odpowiednio dbać. Jeżeli drewnianą deskę używamy do krojenia surowego mięsa, ryb czy serów pleśniowych, to najlepiej tuż po użyciu umyć deskę pod bieżącą wodą – dodatkowo spłukać wrzątkiem. Wszystko po to, aby nie przenosić zarazków na owoce, które możemy kroić następnego dnia. Krojąc inne produkty, po skończeniu wystarczy umyć deskę pod bieżącą wodą lub z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeżeli zdecydujemy się na dodatek detergentu, to trzeba pamiętać o dokładnym spłukaniu.

 

Wytrzyj do sucha
Wiele osób pozostawia drewnianą deskę po umyciu do wyschnięcia – jest to błąd! Umytą deskę należy wytrzeć do sucha. Jeżeli ją zostawimy 'samą sobie' to deska pęcznieje - co skutkuje pęknięciami i nie nadaje się już do użycia.

 

Sposób na obce zapachy
Często zdarza się, że deska drewniana przechodzi obcymi zapachami. Co wtedy? Czy jedynym rozwiązaniem jest się jej pozbycie? Mycie detergentem nie pomaga – mamy na to sposób! Wystarczy, że na powierzchnię deski naniesiecie grubą warstwę soli i pozostawicie ją na kilka godzin. Sól skutecznie zdezynfekuje deskę, osuszy jej wnętrze a dodatkowo, pochłonie wszystkie obce, nieprzyjemne zapachy. Następnie wystarczy opłukać deskę wodą i dokładnie ją osuszyć.

 


Sposób na mocne zabrudzenia
Krojąc produkty o bardzo intensywnym kolorze może zdarzyć się, że będziemy mieć problem z jej wyczyszczeniem. Na trudne zabrudzenia najlepsza jest soda oczyszczona. Najpierw należy zwilżyć powierzchnię deski, nanieść sodę i pozostawić ją na jakiś czas. Soda 'wyciąga' nawet najtrudniejsze plamy, jakbyśmy użyli gumki do mazania.

 

Sposób na odnowienie deski
O drewnianą deskę trzeba odpowiednio dbać, jednak gdy nieco się zniszczy, możemy w łatwy sposób ją odnowić. Wystarczy tylko zeszlifować zniszczoną warstwę – oczywiście można tak postąpić tylko w przypadku grubszych modeli. Warto pamiętać też o impregnacji – robić to systematycznie i za pomocą przeznaczonych do tego środków. Powinniśmy wybrać takie produkty, które będą przystosowane do drewna, które będzie miało kontakt z żywnością.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Modne kuchnie 2020, czyli co teraz jest trendy?


Rok 2020 to rok nieco bardziej odważniejszych projektów kuchennych. Podczas gdy...

Przydatne w kuchni sprzęty AGD


Dobrze dobrany sprzęt AGD znacznie usprawnia wykonywanie kuchennych prac, czyli tak...

Innowacyjna linia zamrażarek Liebherr


Produkty firmy Liebherr pozwolą zachować Ci pełne witamin smaki słonecznego lata i...