Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Czajnik elektryczny – czyli czas na herbatkę

Porady


Czajnik elektryczny – czyli czas na herbatkę

Czajnik elektryczny ze względu na szybkość pracy coraz częściej zastępuje tradycyjne czajniki z gwizdkiem. Woda będzie gotowa dosłownie w kilka chwil, dzięki której będziemy rano mogli zalać ulubioną kawę. Przed zakupem urządzenia jakim jest czajnik elektryczny warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii – tak, aby nasz nowy sprzęt spełniał nasze oczekiwania i posłużył nam jak najdłużej.

Na zdjęciu: Studio AK

Określ swoje potrzeby
Na początku powinniśmy określić, ile osób będzie korzystać z czajnika elektrycznego i jak często w ciągu dnia będzie się to odbywać. Jasne określenie ilości osób oraz częstotliwości gotowania wody pozwoli nam dobrać odpowiedni czajnik.

Przede wszystkim - pojemność
Pierwszą kwestią jeżeli chodzi o czajnik elektryczny, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest jego pojemność. Nie da się okryć, że jest to parametr, który w dużym stopniu będzie wpływał na codzienne korzystanie z tego urządzenia. Pojemność czajnika elektrycznego powinna być odpowiednio dobrana do ilości domowników, tak aby umożliwiała przygotowanie kawy dla wszystkich bez konieczności dolewania wody. Jedna szklanka mieści średnio 250 mililitrów wody. Proste działania matematyczne mówią, że czajnik o pojemności 1 litra pozwoli przygotować nam 4 szklanki gorącej kawy lub herbaty. Jeżeli nasza rodzina liczy więcej, niż cztery osoby to warto zdecydować się na urządzenie o nieco większej pojemności. Dostępne są modele, które zdołają jednorazowo podgrzać 2 a nawet 3 litry wody. Jeżeli jako jedyni będziemy korzystać z czajnika, to najlepiej wybrać model o mniejszej pojemności – idealne będą te mieszczące nie więcej niż pół litra. Każdy model czajnika, bez względu na pojemność posiada określoną minimalną ilość wody, która musi znajdować się w urządzeniu. Często, producent tą minimalną pojemność określa jako połowa maksymalnej pojemności. Mniejsze urządzenie to także krótszy czas gotowania wody a tym samym mniejsze zużycie prądu. Wybór czajnika wpływa więc nie tylko na komfort podczas użytkowania ale także na rachunki jakie będziemy płacić.

Rodzaj i moc grzałki
Grzałka jest elementem w czajniku, który odpowiada za grzanie wody. Mamy do wyboru czajniki z grzałką spiralną lub z grzałką płytową. Czajnik z grzałką spiralną wymaga większej ilości wody, jednak tego typu czajniki są tańsze. Czajniki z grzałką płytową powoli wypierają te spiralne. Na grzałce nie osiada się kamień, przez co czyszczenie czajnika jest o wiele łatwiejsze. Oprócz rodzaju grzałki istotna jest także jej moc. W modelach z grzałką spiralną moc oscyluje w granicach od 200 do 2200 W, natomiast przy grzałkach płaskich od 600 do 3100 W. Wyższa moc czajnika wiąże się z szybszym zagotowaniem wody, jednak zużycie prądu także będzie wyższe.

Obudowa czajnika
Oferta czajników jest ogromna – wyróżnić możemy modele z tworzywa sztucznego, ze stali szlachetnej, ze szkła czy ceramiki. Wszystkie rodzaje mają zarówno wady jak i zalety. Szczególnie polecane są czajniki elektryczne z ceramiki. Wprawdzie są stosunkowo drogie, jednak jest to najzdrowszy materiał do gotowania wody. Łatwo się je czyści a ściany urządzenia tak bardzo się nie nagrzewają.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Innowacyjny design w kuchni – zero zbędnych elementów


Obecny trend dominujący w dekoratorstwie pomieszczeń domowego zacisza opiera się w...

Moda na meble kuchenne otwierane dotykiem


Trendy stawiające na nowoczesność, prostotę form, brak zbędnych zdobień i...

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię półotwartą?


Współczesne kuchnie coraz częściej otwierają się na salony. Rozwiązanie to sprzyja...