Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Drewniana czy plastikowa? Jaką deskę do krojenia...

Porady


Drewniana czy plastikowa? Jaką deskę do krojenia wybrać?

Deski do krojenia należą do podstawowego wyposażenia kuchennego. Są używane nawet kilka razy dziennie – do krojenia pomidorów, siekania cebuli czy ćwiartowania mięsa. Służą nam również jako podstawki do serwowania przekąsek dla gości, a także jako podstawki do stawiania gorących naczyń. Wybór desek do krojenia jest ogromny, ponieważ występują w różnych kształtach, kolorach i wykonane są z różnych materiałów. Zdecydowanie najpopularniejsze są drewniane i plastikowe deski do krojenia. Które z nich lepiej sprawdzą się w kuchni?

Drewniane deski do krojenia – zalety

 

Drewno jest najstarszym materiałem, z którego wykonywane są deski do krojenia. Takie deski są także najczęściej wybierane przez użytkowników, ponieważ są trwałe, wygodne w użytkowaniu i posiadają właściwości bakteriobójcze. W zależności od gatunku drewna, deski będą posiadały różną twardość - do najtwardszych należą modele wykonane z buku, grabu, kokosu i hebanu. Drewniane deski do krojenia nie tępią i nie niszczą noży kuchennych, co bez wątpienia jest ich dużą zaletą. Warto dodać, że takie deski posiadają naturalne właściwości do zasklepiania drobnych nacięć, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w kuchni do krojenia produktów spożywczych.

 

Wady drewnianych desek do krojenia

 

Niestety, drewniane deski do krojenia posiadają też kilka wad. Przede wszystkim wymagają konserwacji i muszą być odpowiednio pielęgnowane. Po każdym użyciu deskę należy dokładnie umyć – najlepiej bez użycia detergentów – i wytrzeć do sucha. W przeciwnym razie, szybko stanie się siedliskiem wielu bakterii. Drewniane deski bardzo łatwo zmieniają barwę i szybko wchłaniają zapachy, co może być bardzo uciążliwe przy krojeniu buraków, czosnku czy cebuli. Należy dodać, że takich desek nie wolno myć w zmywarce, ponieważ drewno bardzo szybko wchłania wodę, która przenika do jego najgłębszych warstw.

 

Plastikowe deski do krojenia i ich zalety

 

Deski plastikowe to drugie najpopularniejsze rodzaje desek do krojenia. Są one powszechnie dostępne, występują w wielu rozmiarach i kolorach, a ich ceny są stosunkowo niskie. Dzięki temu, że są barwione na różne kolory, mogą być przeznaczone do konkretnych produktów spożywczych, np. czerwone deski są do surowego mięsa, a zielone do warzyw i owoców. Plastikowe deski do krojenia są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, co jest ich dużą zaletą. Niektóre modele można nawet myć w zmywarce. Ponadto, tego typu deski są lekkie i wygodne w użytkowaniu, a także odporne na silne detergenty, kwasy i alkohole.

 

Plastikowe deski do krojenia – wady

 

Plastikowe deski do krojenia są uważane za najbardziej higieniczne. Jednak ze względu na to, że tworzywo sztuczne nie posiada właściwości zasklepiających, po pewnym czasie w powstałych zarysowaniach mogą zacząć rozwijać się bakterie. Oprócz tego, z głębokich nacięć trudno jest usunąć resztki żywności. Do wad plastikowych desek możemy również zaliczyć to, że bardzo łatwo się zabarwiają - powstałe plamy trudno jest zmyć, więc utrzymują się przez długi czas.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Klasyka w kuchni – pomysł na ponadczasową aranżację...


Kuchnia to tak naprawdę serce każdego domu. To właśnie tam spędzamy najwięcej czasu....

Jak ożywić wystrój kuchni?


Biała, beżowa czy szara zabudowa kuchenna to popularny wybór do naszych kuchni....

Jak przygotować się do remontu kuchni?


Remont kuchni wiąże się nie tylko z jej odświeżeniem, ale często również z...