Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak urządzić aneks kuchenny?

Porady

Jak urządzić aneks kuchenny?

Ulubione0

Aneks kuchenny to rozwiązanie cieszące się szczególną popularnością, gdyż pozwala na większą integrację domowników, a także powiększenie efektu przestronności w mieszkaniu. Sposobów na zaaranżowanie aneksu kuchennego jest wiele i warto przyjrzeć się podstawowym założeniom, dzięki którym jego urządzenie w efekcie uczyni kuchnię funkcjonalną i estetyczną.

Zalety aneksu kuchennego
Aneks kuchenny to rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością już od kilku lat. Zastosowanie takiego układu w mieszkaniu pozwala otworzyć wnętrza na siebie i tym samym uzyskać wyjątkowy efekt przestronności, który we współczesnych aranżacjach jest szczególnie pożądany. Aneksy kuchenne stanowią nieodłączną część większości nowoczesnych kawalerek, gdyż pozwalają na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni i jej optyczne powiększenie. Aneks sprawdzi się nie tylko w przypadku małych metrażowo mieszkań, ale także gdy chcemy otworzyć kuchnię na salon, lub wykorzystać wnękę przy pokoju dziennym urządzając w niej małą kuchnię.

Urządzenie kuchni z aneksem
Urządzenie kuchni z aneksem wymaga starannego podejścia, gdyż na stosunkowo niewielkiej powierzchni musimy zadbać o zachowanie funkcjonalności i komfortu, uzyskanie powierzchni do przechowywania kuchennych rzeczy, a także pogodzić estetykę z wnętrzem, z którym łączy się aneks. Projektując aneks kuchenny przede wszystkim warto wziąć pod uwagę kolejność wykonywanych czynności w kuchni, czyli np. wykładanie zakupów, wyjmowanie produktów z lodówki, mycie w zlewozmywaku, obróbka termiczna itd. Wówczas wszelkie szafki i sprzęty będą rozmieszczone w odpowiedniej kolejności. Dobrze jest zachować kolejność: lodówka - zlewozmywak - płyta grzewcza, przy czym sprzęty powinny być oddzielone odcinkami blatu o szerokości przynajmniej 40 cm.

Aneks kuchenny a granica
Aneks kuchenny zazwyczaj oddzielony jest od pokoju dziennego lub jadalni blatem w formie barku. Stanowi on symboliczną granicę pomiędzy częścią kuchenną, a dzienną, dzięki czemu łatwiej jest zaznaczyć różne funkcje i role obu wnętrz mieszczących się na jednej przestrzeni. Barek warto wykorzystać jako stół. W tym celu wystarczy przysunąć do niego efektowne hokery lub stołki barowe. Od strony kuchni może służyć natomiast jako przedłużenie blatu roboczego. Pod blatem można zamontować zmywarkę, szuflady lub szafki z wysuwem typu cargo. Takie rozwiązania zwiększą powierzchnię użytkową kuchni i zapewnią wrażenia estetyczne. Nad blatem barku można natomiast zamontować klimatyczne oświetlenie.

Zobacz również

Podział na strefy w kuchni. Dlaczego warto?

Podział na strefy w kuchni. Dlaczego warto?

Dobra organizacja w kuchni to podstawa. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu poszczególnych szafek i...

Co lepiej sprawdzi się na podłodze w kuchni? Płytki czy panele?

Co lepiej sprawdzi się na podłodze w kuchni?...

Podłoga to nie szafka – nie możemy jej zmienić 'od tak'. Zazwyczaj pierwszy wybór,...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena