Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
Urządzenie małej kuchni w bloku może stanowić prawdziwe wyzwanie. Takie kuchnie są zazwyczaj nie tylko małe metrażowo, ale także wąskie przez co też niezbyt ustawne. Jednak odpowiednio planując rodzaj i rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia i stosując kilka wnętrzarskich tricków można stworzyć wyjątkowo funkcjonalną i efektowną aranżację.
Mała kuchnia w bloku
Kuchnie w blokach zazwyczaj są stosunkowo wąskie i małe, przez co ich funkcjonalne urządzenie może stanowić pewną trudność. Jednak warto skoncentrować się na zaletach takiego wnętrza i to właśnie je podkreślić i wykorzystać za pomocą dobrze dobranej zabudowy meblowej i dodatków. Natomiast wszelkie niedogodności ukryć z pomocą oświetlenia punktowego i innych wnętrzarskich tricków. Niewątpliwym plusem bardzo małej kuchni jest to, że wszystkie potrzebne rzeczy mamy dosłownie w zasięgu ręki.
Meble w małej kuchni
Biorąc pod uwagę cechy małych kuchni w blokach najlepszym wyborem jest zamówienie mebli na wymiar, dzięki czemu zostaną one w maksymalnym stopniu dostosowane do potrzeb wnętrza, a przemyślany projekt pozwoli na kompletne wykorzystanie ich potencjału w zakresie ergonomii i przechowywania. W prostokątnych kuchniach warto zastosować układ mebli w kształt litery U, co pozwoli uzyskać więcej miejsca na przechowywanie, a także możliwość łatwego dostępu do każdej szafki, czy sprzętu. Pamiętając o tym, że w każdej kuchni potrzebne jest dużo miejsca na trzymanie akcesoriów kuchennych, zapasów czy naczyń, dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli kuchennych z wysoką zabudową aż po sufit. Ponadto aby wykorzystać potencjał dużej pojemności szafek narożnych, dobrym pomysłem jest montaż w nich wysuwanych, obrotowych koszy, na których można ułożyć większe przedmioty.
Estetyka w małej kuchni
Małe kuchnie należy aranżować z myślą o nadaniu im optycznego wrażenia przestronności. Aby osiągnąć ten cel trzeba się postarać, by wszystkie elementy wyposażenia wyglądały harmonijnie, co da wrażenie uporządkowania. Myślą przewodnią aranżacji powinien tu być minimalizm, który dotyczy zarówno ilości rzeczy przechowywanych na wierzchu, jak i wzornictwa mebli i dodatków. Także kompozycja kolorystyczna powinna być jasna i najlepiej neutralna, co jest podstawowym trickiem nadającym optyczne powiększenie wnętrza. Meble powinny posiadać gładkie fronty i być pozbawione zbytniej dekoracyjności, która mogłaby przytłoczyć aranżację. Idealnie sprawdzą się tu więc jasne barwy, gładkie powierzchnie, połysk, minimalizm i geometria.