Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie?

Porady

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie?

Ulubione0

Wydawać by się mogło, że w małym lokum wystarczą tylko najprzydatniejsze, podstawowe akcesoria, z kolei przy nieco większej przestrzeni można poszaleć z doborem przeróżnych dodatków i sprzętów. W gruncie rzeczy jednak, bez względu na to, jakim wnętrzem kuchennym dysponujemy, zawsze przy jego urządzaniu należy mieć na uwadze ergonomię i praktyczność wyposażenia. Chodzi o to, aby nie koncentrować się na samym zagospodarowaniu powierzchni, ale na aranżacji swego kuchennego zacisza tak, by było funkcjonalne.

Rozważ, co jest niezbędne

 

Nim zaczniesz modelować pokój kuchenny, pomyśl, jakie funkcje to wnętrze powinno spełniać. Nie da się ukryć, że bardzo często właśnie w kuchni spędzamy masę czasu, wspólnie przesiadując przy herbacie, rozmawiając, gotując czy jedząc razem posiłki. Należy w związku z tym wykreować taką aranżację, która będzie bazowała na przestrzeni wygodnie i praktycznie zagospodarowanej. Musimy mieć miejsce do swobodnego przygotowywania serwowanych na obiad dań, mały plac do porządków i zmywania, jak również kącik, w którym w każdym momencie będzie można usiąść i spokojnie odetchnąć z filiżanką ulubionej kawy. Jeżeli na co dzień nie gotujemy i stołujemy się przeważnie w lokalach gastronomicznych, albo zamawiamy jedzenie na wynos, warto zrezygnować z tradycyjnego stołu wraz z kompletem krzeseł, stawiając na nowoczesną wyspę. Gdy z kolei mamy smykałkę do pichcenia, lepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w solidny blat, na którym można wygodnie się rozłożyć podczas przyrządzania potraw. Podobnie z doborem sprzętów – jeśli mieszkasz w pojedynkę nie ma sensu tracić pieniędzy na zakup zmywarki. Zgoła odmiennie natomiast, kiedy dom jest pełen lokatorów a na ręczne mycie naczyń zwyczajnie nie masz czasu. Wtedy solidne urządzenie myjące jest niesamowicie przydatne.

 

Stwórz wizję z podziałem na strefy

 

Gdy już wiesz, jakie są Twoje potrzeby i o czym nie możesz zapomnieć podczas aranżacji pomieszczenia kuchennego, skup się na przygotowaniu koncepcji kuchni z podziałem na odpowiednie strefy. Warto jest stworzyć wizję wystroju wnętrza tak, aby uwzględnić w niej miejsce przeznaczone na zmywanie, w którym ustawimy zlew, zmywarkę, kosz na śmieci. Dobrze, aby tego typu kącik znajdował się gdzieś we wnęce – nie każdy, wchodząc do naszej kuchni musi widzieć stertę brudnych naczyń czy wypełniony po brzegi pojemnik na odpady. Niezbędnym punktem funkcjonalnie urządzonego pomieszczenia jest również spiżarnia. Ta strefa powinna być z reguły zaraz przy wejściu do lokum kuchennego, niedaleko szafek i półek. Możemy na nią wybrać też przestrzeń w rejonie lodówki – będzie sprawniej i szybciej w segregacji produktów żywnościowych, które wymagają chłodzenia i tych, które mogą stać w temperaturze pokojowej. Kolejnym miejscem jest strefa gotowania. Mamy tu na myśli część w kuchni, gdzie będzie można przygotowywać posiłki – blat, stół, wyspa. Te elementy meblowe powinny znaleźć się w pobliżu kuchenki z piekarnikiem, aby nie tracić czasu na bieganie z jednego miejsca do drugiego.

Zobacz również

Łączy nas kuchnia. Promocyjna oferta Franke 2016

Łączy nas kuchnia. Promocyjna oferta Franke 2016

Promocja obejmuje okapy, zlewozmywaki, baterie, sortowniki odpadów i młynki, a także akcesoria...

Ręczny czy kielichowy – wybierz swój blender

Ręczny czy kielichowy – wybierz swój blender

Blender lepszy niż robot kuchenny? Wiele Pań domu posiada w domu roboty kuchenne, które...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena