Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Szuflada kontra szafka

Meble kuchenne


Szuflada kontra szafka

Meble kuchenne to najważniejszy element kuchennej aranżacji. Ich kolorystyka, kształt, materiał, z jakiego są wykonane wpływają na ogólny wygląd pomieszczenia. Jednak ich funkcjonalność to zupełnie inna sprawa.

Pojemność to podstawa

Kuchenna zabudowa oprócz swych estetycznych walorów ma do spełnienia też bardziej praktyczne funkcje. Musi pomieścić wiele akcesoriów, garnków, pojemników, sztućców, patelni, szklanek, kubków, talerzy, misek i innych przedmiotów na co dzień używanych kuchni. Musi się też w niej znaleźć miejsce na zapasy produktów spożywczych takich jak mąka, cukier, kasze, ryże, przyprawy czy napoje. To, w jaki sposób zaaranżujemy kuchenne meble, jak je rozplanujemy, może mieć bezpośrednie przełożenie na ich pojemność. Warto więc dokładnie przeanalizować ile mniej więcej miejsca będziemy potrzebować i zestawić to z rzeczywistą, możliwą do zagospodarowania powierzchnią w kuchni. Owszem, w bardzo małym pomieszczeniu nie zmieści się nam tyle kuchennych rzeczy, co w kuchni większych rozmiarów, ale nie jest to regułą. Przy dobrym rozplanowaniu zabudowy meblowej można na prawdę wygospodarować dużo „szafkowej" przestrzeni.


Co jest więc bardziej pojemne: szafka czy szuflada?

  • W tradycyjnych szafkach z otwieranymi frontami można zmieścić bardzo dużo. Z powodzeniem ulokujemy w nich duże garnki, spore zapasy, zgrzewki wody mineralnej. Tego typu meble dobrze też się sprawdzają jako szafki podzlewozmywakowe, w których umieszcza się wysokie kosze na śmieci, lub kilka różnorozmiarowych pojemników na odpady segregowane. Szafki nie zdadzą jednak egzaminu jeśli będziemy w nich przechowywać przedmioty i akcesoria małych gabarytów – postawione na półce w szafce zajmą dużo miejsca, nie wykorzystując przy tym pozostałej „szafkowej" przestrzeni.
  • W szufladach z kolei pomieścić można dużo mniejszych akcesoriów, szczególnie takich, które nie są zbyt sporej wielkości i wysokości. Z powodzeniem ulokujemy więc w nich talerze, miski, sztućce. Jeśli jednak pragniemy umieścić w nich też większe garnki, wystarczy pomyśleć o bardziej pojemnych głębokich i wysokich szufladach. Powinny one być odpowiednio zaprojektowane i wyposażone w specjalne systemy, by nie obwisały pod ciężarem zawartości.

Dostępność równie ważna

To, by w kuchennych meblach pomieściło się jak najwięcej akcesoriów, garnków i produktów spożywczych jest jednym z najważniejszych wyznaczników, jakie powinno się brać pod uwagę projektując meblową zabudowę. Niemniej ważna jest jednak dostępność. Wszystko to, co pochowane jest w szafkach i szufladach powinno być pod ręką, ulokowane w taki sposób, by bez większych problemów można to wyciągnąć w razie potrzeby. Oczywiście nie wszystko z kuchennego wyposażenia jest jednakowo ważne i jednakowo często wykorzystywane, niemniej jednak większość akcesoriów powinna być łatwo dostępna. I właśnie tu pojawia się dość spora rozbieżność między szafkami a szufladami. Pod względem dostępności do zawartości prym wiodą szuflady. Wysuwając szufladę mamy na widoku całą zawartość, bez problemu można po nią sięgnąć, bez zbędnego schylania się i przeszukiwania. Jeśli do tego zainwestujemy w szufladę z pełnym wysuwem, możemy mieć pewność, że nic nam nie umknie. Nowoczesne systemy są przystosowane do przechowywania w szufladach nawet najcięższych zapasów, nie musimy się więc obawiać o uszkodzenia czy oberwania szuflad. Tradycyjne półki na tle szuflad wypadają nieco blado, mimo, że są w stanie pomieścić nawet największe garnki czy wielkogabarytowe artykuły spożywcze, wymagają nieco trudu by je wydostać z szafki – szczególnie, jeśli zawartość umieszczona jest w głębi szafki. Niejednokrotnie wymaga to schylania się i wyciągania rzeczy umieszczonych na brzegu szafki. Nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie.
 

Rozwiązanie idealne?

Jaki typ zabudowy meblowej więc wybrać? Szuflady są bez wątpienia bardziej funkcjonalne od tradycyjnych szafek, jednak nie warto konstruować całych mebli tylko i wyłącznie z szuflad. Zawsze bowiem przyda się jakaś większa półka, co więcej są takie przestrzenie w kuchni, które czasem ciężko zagospodarować szufladami. Aby więc stworzyć funkcjonalną zabudowę najlepiej zachować umiar i kierować się zasadą złotego środka.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia (z) marzeń faceta


Jeżeli chodzi o wystrój mieszkania, często to właśnie kobiety przejmują...

Dark nordic – poznaj skandynawskie wnętrza w ciemnej...


Moda na wnętrza scandi towarzyszy nam już od długiego czasu, choć trend ten ciągle...

Różowa kuchnia – pomysł na niebanalną aranżację


Różowa kuchnia – czy może wyglądać stylowo? Tak! Czy wpisuje się w...