Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Meble kuchenne bez cokołu

Porady


Meble kuchenne bez cokołu

Nowoczesna kuchnia powinna być równie funkcjonalna, co stylowa. To miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, dlatego jego estetyka będzie mieć spory wpływ na nasze samopoczucie. Jak na wykończenie kuchennej zabudowy wpływają listwy cokołowe, czy są niezbędne i czy meble kuchenne bez cokołu to dobry wybór? Sprawdź w naszym poradniku.

Na zdjęciu: Studio mebli Jurimex

Cokół meblowy – czym jest i czy jest niezbędny?

 

Cokoły to tzw. listwy maskujące. Stosowane są zarówno do wykończenia dolnych i górnych partii mebli. W kuchni cokół górny będzie wieńczył szafki wiszące. Może stanowić wyłącznie element dekoracyjny, ale może też spełniać zadanie panelu łączącego szafkę z sufitem. Cokół dolny z kolei to listwa umieszczana na styku dolnej zabudowy i podłogi, tak by w pełni zasłonić nóżki naszych szafek. Co do zasady cokół kuchenny jest cofnięty względem frontów szafek. Minimalna wysokość cokołu to 8 cm. Najpopularniejsza wysokość to z kolei 10 cm, ale w sklepach znajdziemy też cokół meblowy podszafkowy o wysokości 15 czy nawet 20 cm. Ich wysokość jest bowiem dostosowana do standardowej wysokości nóżek meblowych.

 

Dlaczego meble kuchenne mają cokoły?

 

Cokół pod meble sprawia, że cała zabudowa kuchenna zyskuje spójny i estetyczny wygląd. Dodatkowo zasłonięta przestrzeń pod szafkami ułatwia nam utrzymanie w kuchni porządku. Pod meblami nie osiada kurz, nie dostają się tam również okruchy i inne charakterystyczne dla pomieszczeń kuchennych zabrudzenia. Cokół kuchenny jest nam w stanie oszczędzić sporo czasu i wysiłku.

 

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Z czego robi się cokoły w kuchni?

 

Listwy cokołowe najczęściej stosowane są w zabudowie kuchennej na wymiar oraz szafkach modułowych, które ustawiane są na nóżkach. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Materiał, z jakiego wykonany jest cokół, oczywiście determinuje jego wygląd i efekt, jaki z jego pomocą możemy uzyskać. I tak do wyboru mamy:

 • cokoły z tworzywa PVC,
 • cokoły aluminiowe,
 • cokoły z MDF,
 • cokoły stalowe,
 • cokoły drewniane.

 

Kuchnia bez cokołów

 

Dolne szafki kuchenne z reguły opierają się na nóżkach. Jeżeli nie zasłonimy ich cokołem, będą one widoczne. Wpływać będzie to na ogólny wygląd zabudowy kuchennej, ale i wymuszać będzie na nas konieczność częstszego sprzątania pod meblami w kuchni. Szafki bez cokołu natomiast zyskują lekki design, co jest szczególnie pożądane w małych pomieszczeniach, w których w pełni zabudowane meble mogą być zbyt przytłaczające. Jeżeli rezygnujemy z cokołu, dla lepszego efektu wizualnego zadbajmy o to, by nóżki naszych mebli kuchennych również miały stylowy wygląd. Zaletą takiego rozwiązania jest swobodny dostęp do przestrzeni pod szafkami, którą – w razie konieczności – dużo łatwiej będzie nam posprzątać. Szafki bez cokołów sprawdzą się w różnych wnętrzarskich stylach. Będą dobrym wyborem na przykład do kuchni w stylu retro, industrialnym czy rustykalnym.

 

Co zamiast cokołów w kuchni?

 

Miejsce pod szafkami, które zasłaniamy cokołami, możemy wykorzystać na szereg różnych sposobów. Przestrzeń pod szafkami przynosi nam bowiem zarówno możliwości aranżacyjne, jak i dodatkowe miejsce do przechowywania. Tradycyjne cokoły możemy zastąpić bardziej efektownymi panelami albo też zastosować niestandardowe elementy, które podniosą atrakcyjność naszej kuchni. Możemy też zastąpić je bardziej praktycznymi rozwiązaniami. Poznaj pomysły na alternatywne wykorzystanie przestrzeni w kuchni.

 

Czym zastąpić tradycyjne cokoły?

 

Tradycyjne cokoły z reguły wykonuje się w tym samym kolorze, co fronty szafek. W ten sposób zyskuje się spójny i harmonijny efekt. Ale to nie jedyna opcja na wykończenie listew podszafkowych. Tradycyjne cokoły mogą zastąpić:

 

1. Cokoły dekoracyjne:

 

 • cokoły w kontrastującym kolorze – dekoracyjny cokół może mocno kontrastować z wykończeniem dolnej zabudowy. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się na przykład w kuchniach duo tone, w których, dla ożywienia aranżacji, zestawia się dwa kontrastujące ze sobą kolory,
 • cokoły w kolorze podłogi – cokoły w tym samym kolorze co podłoga stworzą ciekawy efekt, wywołają złudzenie, jakoby nasze meble stały na nóżkach bądź też były podwieszane, a co za tym idzie, kuchni dodadzą lekkości,
 • lustrzane cokoły – stworzą podobną iluzję, co cokoły w kolorze podłogi. Optycznie powiększą przestrzeń, „poszerzając” podłogę, a zabudowa z całą pewnością nie będzie przytłaczająca,
 • cokoły podświetlane – w kuchennych aranżacjach bardzo często wykorzystujemy taśmy ledowe chociażby do dodatkowego podświetlenia blatu, jednak z ich pomocą możemy podświetlić także i przestrzeń pod szafkami dla uzyskania ciekawego efektu wizualnego. Takie rozwiązanie jest również praktyczne, gdyż daje nam dostęp do delikatnego światła,

 

2. Praktyczne wykorzystanie przestrzeni

 

Miejsce pod szafkami możemy także wykorzystać w praktyczny sposób. Takie rozwiązania sprawdzą się w każdym domu, ale szczególne korzyści przyniosą nam, jeżeli zastosujemy je w małych kuchniach w bloku, w których przestrzeń jest naprawdę ograniczona. Oto kilka sprytnych pomysłów na to, jak wykorzystać cokoły oraz czym je zastąpić, by nasza kuchnia zyskała na funkcjonalności:

 • wentylacja w cokole – to rozwiązanie, które stosuje się, kiedy decydujemy się na lodówkę w zabudowie. Specjalnie zaprojektowane kratki wentylacyjne zamontowane w cokołach zapewniają chłodziarce odpowiedni przepływ powietrza,
 • szafki/szuflady w miejsce cokołu – szuflada w cokołach to sposób na praktyczne odzyskanie miejsca. W małych mieszkaniach liczy się każdy centymetr kwadratowy, dlatego też każdą dostępną przestrzeń warto wykorzystać. Jak takie rozwiązanie prezentuje się w rzeczywistości? Możesz sprawdzić to na filmie prezentującym inteligentne rozwiązania oferowane przez markę Verle Küchen: https://www.youtube.com/watch?v=8_d3T5xg0Gs
 • szufelka automatyczna – wyjątkowo praktycznym narzędziem, jakie możemy zastosować w cokołach kuchennych, jest szufelka automatyczna do odkurzacza centralnego. Szufelka zasysać będzie podmiecione w jej okolice śmieci wprost do zbiornika odkurzacza. By ją uruchomić, wystarczy nacisnąć dedykowany przycisk. W ten sposób sprzątanie kuchni z okruchów i innych pozostałości po gotowaniu i jedzeniu odbywa się dużo szybciej i nie wymaga od nas nadmiernego wysiłku.

 

Jak zamontować cokół?

 

Zarówno montaż, jak i demontaż cokołów nie jest skomplikowanym zadaniem. Po przycięciu listwy na odpowiednią długość i umieszczeniu na jej dolnej krawędzi specjalnej uszczelki, która ma za zadanie zabezpieczyć przestrzeń pod szafką przed przedostawaniem się nieczystości, mocujemy cokół na klipsy. W tym celu najpierw klipsy przyczepiamy do tyłu cokołu na wysokości nóżek w szafkach, a następnie obejmy zaczepiamy na nóżki. A jak zdjąć cokoły z szafek kuchennych? Aby zdemontować cokół, wystarczy złapać jeden z jego końców, a następnie delikatnie odczepiać kolejne klipsy z nóżek. Najłatwiej będzie nam chwycić cokół pod zmywarką w zabudowie. W tym miejscu bowiem najczęściej jest on nieco niższy, dzięki czemu mamy do niego łatwiejszy dostęp.

 

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Izabela

Właśnie szukam inspiracji na niedużą kuchnię, im więcej przeglądam takich wpisów i zdjęcia to mam mętlik w głowie, tyle pomysłów na piękną kuchnie, a ja mam pustkę w głowie, zastanawiam sie czy nie zlecić projektu kuchni tutaj, widziałam ich projekty zrealizowane przecudne kuchnie.

Zobacz również


Korek jako materiał ścienny lub podłogowy


Wilgoć, zmiany temperatury, unoszące się zapachy gotowanych dań. To codzienna...

Lodówka nie chce się włączyć – co zrobić?


Lodówka jest sprzętem gospodarstwa domowego, bez którego nie sposób...

Kuchnia biała kontra kuchnia czarna


Podobno przeciwieństwa się przyciągają, dzisiaj jednak dwa najbardziej kontrastowe...