Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak zaaranżować kuchnię w kształcie „U”?

Porady


Jak zaaranżować kuchnię w kształcie „U”?

Dobranie optymalnego układu zabudowy meblowej do warunków konkretnego wnętrza ma kluczowe znaczenie dla uzyskania w nim maksymalnej wygody, funkcjonalności, a także satysfakcjonującej estetyki. Meble kuchenne ustawione w kształt litery „U" to rozwiązanie dające wiele możliwości aranżacyjnych oraz dużo miejsca na przechowywanie. Jak zaaranżować taką kuchnię?

Na zdjęciu: Studio Mebli Little White House

Kuchnia w kształt litery „U"


Jest to jedna z form zabudowy meblowej, której układ przypomina literę „U". Ciąg szafek biegnie na trzech ścianach prostopadle względem siebie pozwalając na uzyskanie bardzo wygodnej w użytkowaniu kuchni. Taki rodzaj zabudowy najlepiej się sprawdza w dużych metrażowo kuchniach, a także w tych mniejszych, ale mających kształt podłużnego prostokąta. Kuchnia „U" będzie także optymalna dla kuchni otwartych na salon. Zaletą tego układu mebli jest to, że we wnętrzu panuje wyjątkowo komfortowa komunikacja pomiędzy poszczególnymi strefami, a powierzchnia kuchni zostaje wykorzystana w 100%.

 

Kuchnia w literę "U" a ergonomia


Kuchnia w tej formie cechuje się dużą funkcjonalnością oraz pozwala na wygodne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi szafkami i sprzętami AGD. Warto jednak zadbać o to, by odległości pomiędzy równoległymi ciągami szafek w mniejszych kuchniach nie wynosiły mniej niż 90 cm. Najwygodniejsza odległość wynosi natomiast 120 cm. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem w takich kuchniach jest usytuowanie zlewu pod oknem w linii pomiędzy równoległymi ciągami szafek. Praktyczne będzie także zastosowanie tam blatu z hokerami, w przypadku gdy w kuchni brakuje już miejsca na stół. Aby w pomieszczeniu zagościła ergonomia, warto umieścić lodówkę i kuchenkę w bocznym ciągu szafek. Urządzenia muszą być oddzielone blatem roboczym mającym co najmniej 40 cm.

 

Mała kuchnia w kształcie „U" a stół


W kuchniach w kształcie litery "U" cechujących się niewielkim metrażem stół może tworzyć przedłużenie ciągu szafek. W takim przypadku warto wybrać stół z niewielkim kwadratowym blatem i dostawić do niego dwa stołki lub hokery. Dobrze się także sprawdzi wariant prostokątny, przy którym zmieści się kilka krzeseł lub taboretów. W bardzo małych pomieszczeniach stół można zastąpić rozkładanym blatem montowanym do ściany. W kuchni z meblami w kształt litery „U" można także poświęcić część szafek dolnych na rzecz uzyskania blatu jadalnianego. Wówczas ciąg blatu roboczego biegnie przez całą zabudowę meblową, ale po prostu część jest pozbawiona pod nim szafek na rzecz miejsca dedykowanego krzesłom lub hokerom.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak prawidłowo ułożyć produkty w lodówce


Nie chcąc niszczyć żywności a chcąc utrzymać ją jak najdłużej w dobrym stanie i...

Meble kuchenne inspirowane naturą


Kuchnia jest wnętrzem szczególnie rodzinnym i kojarzącym się z ciepłem domowego...

Prostokątny czy owalny – zasady wyboru odpowiedniego...


Stół – niepozorny mebel, jeszcze jeden element wyposażenia kuchni. Czy aby na pewno?...