Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jaki powinien być blat kuchenny?

Porady


Jaki powinien być blat kuchenny?

Blat roboczy jest nieodłącznym elementem każdej kuchni. Ciężko byłoby się bez niego obejść, ponieważ towarzyszy nam podczas codziennych czynności – przygotowywania posiłków, wyciągania naczyń ze zmywarki, odrabiania lekcji z dziećmi. Niejednokrotnie jest 'podporą' – dosłownie i w przenośni. Kuchnia sama w sobie jest najczęściej eksploatowanym pomieszczeniem w całym domu. Narażona jest na wysokie temperatury, podwyższoną wilgotność, uszkodzenia mechaniczne, a kuchenny blat musi być na to wszystko odporny. Oprócz tego, powinien być łatwy do utrzymania w czystości i dobrze się prezentować. Dobry blat kuchenny musi być nie tylko 'niezniszczalny', ale również pasować do kuchennej stylistyki.

Na zdjęciu: Studio Mebli Starimex

Kuchenny blat narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Są to wysokie temperatury, podwyższona wilgotność, uszkodzenia mechaniczne... Dlatego, aby móc cieszyć się blatem przez wiele, wiele lat warto wybrać dobrze. Nikt jeszcze nie wymyślił rozwiązania bez wad, więc jeśli liczysz na to, że znajdziesz blat idealny to jesteś w błędzie. Każdy materiał jest odporny na coś innego, ale nie na wszystko, dlatego tak ważne jest określenie osobistych priorytetów. Warto zastanowić się nad naszymi przyzwyczajeniami w kuchni i sprawdzić, jaki powinien być nasz wymarzony blat, a dokładniej na co powinien być odporny.

 

Jaki blat będzie najbardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne?

 

Chyba nic tak w całej kuchni nie jest narażone na zarysowania jak blat roboczy. Często robimy to naumyślnie – nie chce nam się wyciągać deski, później jej myć, więc kroimy coś w pośpiechu bezpośrednio na blacie.

 

Jeśli takie sytuacje nie są nam obce, to warto postawić na najbardziej wytrzymałe blaty. Przykładem są blaty granitowe lub kompozytowe.

 

Jaki blat będzie odporny na wysokie temperatury?

 

Na wysoką temperaturę najmniej reagują blaty wykonane z granitu oraz stali nierdzewnej. Poszczególne rodzaje blatów kuchennych różnią się między sobą stopniem odporności na wysokie temperatury. Bez względu na to, jaki blat wybierzemy do swojej kuchni, zawsze warto używać specjalnych podkładek i unikać bezpośredniego kontaktu gorących naczyń z powierzchnią blatu.

 

Jaki blat będzie odporny na wilgoć?

 

Kuchnia jest miejscem, w którym praktycznie cały czas panuje wilgoć. Co to oznacza? Nasz blat roboczy nie powinien jej wchłaniać. Powinniśmy unikać blatów drewnianych oraz blatów laminowanych – wszystkim innym wilgoć nie jest straszna. Oczywiście, nie oznacza to, że blaty drewniane nie nadają się do kuchni, jednak wcześniej wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia (impregnacji), aby nie pękały.

 

Idealny blat nie istnieje

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – nie ma rozwiązania bez wad. Każdy rodzaj blatu ma swoje mocne i słabe strony, dlatego warto wyznaczyć priorytety i rzeczy, które są dla nas ważne. Aby blat służył nam jak najdłużej, trzeba również o niego dbać. Nieodłącznym elementem korzystania z kuchni jest pielęgnacja i systematyczne mycie powierzchni, mających kontakt z żywnością.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Magda

Trochę szkoda, że nie ma idealnego blatu. Ja w swojej kuchni mam ten z rodzaju odpornych na wysokie temperatury.

Zobacz również


Aranżacja podłogi w kuchni – jaki materiał sprawdzi...


Podłoga w kuchni jest narażona na wiele czynników. Wyższa wilgotność...

Czysta kuchnia krok po kroku


Gdzie jak gdzie, ale w kuchni powinny panować porządek i nieskazitelna czystość....

Ściany w kuchni – jak je wykończyć w nietypowy sposób?


O stylowości Twego pomieszczenia kuchennego bardzo często przesądza nie tyle asortyment...