Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kiedy fugować klinkier?

Porady


Kiedy fugować klinkier?

Klinkier możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najczęściej zdobi elewację naszych domów czy ściany w pokojach. Płytki klinkierowe mają też szerokie zastosowanie w ogrodzie. Aby jednak efekt końcowy był estetyczny, a cała konstrukcja trwała, niezbędne jest fugowanie klinkieru. Jak i kiedy się do tego zabrać?

Na zdjęciu: Studio mebli Drawer

Fugowanie klinkieru – co trzeba wiedzieć?

 

Sam proces spoinowania płytek klinkierowych będzie przebiegł w podobny sposób, jak fugowania płytek ceramicznych albo gresowych. Ewentualne różnice wynikać będą ze specyfiki materiału, jakim jest klinkier. Płytki klinkierowe to sposób na trwałe i estetyczne wykończenie ścian i elewacji. Cechują się one bowiem wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Warunkiem jednak jest wybór klinkieru o wysokiej jakości, a następnie odpowiednie jego wykończenie, fugowanie oraz impregnacja. Na efekt końcowy wpływ będzie mieć także sposób ułożenia samych płytek, a tu do wyboru mamy kilka opcji.

 

Sposoby układania klinkieru

 

Przed rozpoczęciem montażu płytek klinkierowych na ścianie, musimy zdecydować o sposobie ich ułożenia. Wzór ten będzie w końcu determinował wygląd naszej murowanej ściany. Do najczęściej wybieranych rodzajów wiązań należą: wiązania wozówkowe i główkowe.

 

Wiązania wozówkowe

 

To najłatwiejsze wiązania, z którymi poradzimy sobie najszybciej. Stąd też są tak często stosowane Wyróżniają się widocznymi wozówkami, czyli bokami cegieł o dłuższej podstawie. Montaż płytek polegać będzie na układaniu ich w rzędach, z przesunięciem kolejnych rzędów o ½ lub ¼ długości płytki, bądź też układaniu w pionie (w kolumnie) albo ukośnie w dół.

 

Wiązania główkowe

 

To ułożenia, w których główka płytki widoczna jest na zewnątrz. Oznacza to, że w tym wypadku to węższe boki cegieł będą stanowić dekorację muru. Układając klinkier, efekt „główek” osiągniemy poprzez odpowiednie przycięcie pytki tak, by imitowała ona bok cegły. Wiązanie główkowe to ułożenie, które ma wiele wariantów. Do popularnych rozwiązań należy np. wiązanie dzikie z nieregularnym ułożeniem płytek, które zdaje się być bardzo naturalne. Przeciwieństwo stanowić będzie chociażby wiązanie flamandzkie czy kowadełkowe, w których płytki tworzyć będą schemat. Różne rodzaje wiązań znajdziesz na poniższej grafice.

 

Kiedy fugować klinkier

 

Źródło: https://kmk-klinkier.pl/porady/35/sposoby-wiazania-cegiel

 

Podczas planowania ułożenia płytek klinkierowych musimy wziąć pod uwagę także rozmiar fugi. Z reguły fuga przy płytkach klinkierowych będzie miała około 1 cm. Pamiętajmy jednak, że odpowiednio dobierając wielkość fugi, możemy uniknąć konieczności układania rzędu płytek o zmniejszonej wysokości czy szerokości, a co za tym idzie, wyeliminujemy potrzebę ich docinania.

 

Kiedy można fugować klinkier?

 

Przed rozpoczęciem fugowania ściany wykończonej klinkierem, musimy poczekać, aż będzie ona zupełnie sucha, a klej całkowicie zwiąże. Przed rozpoczęciem prac warto również sprawdzić prognozy pogody. Fugowania nie przeprowadzamy podczas opadów deszczu. Warto zarezerwować sobie na to czas, jeżeli mamy pewność, że pogoda będzie nam sprzyjać.

 

Metody fugowania klinkieru

W zależności od tego, jaka metodę spoinowania wybierzemy, fugować możemy na mokro albo na sucho. Różnica polegać będzie na rodzaju zaprawy, którą to tego wykorzystamy.

 • Fugowanie na sucho – nazwa spoinowania „na sucho” wzięła się od sposobu przygotowania zaprawy, podczas którego dodaje się niewielką ilość wody. Gotowa zaprawa do fugowania na sucho ma gęstą konsystencję, podobną do wilgotnej ziemi. Tak przygotowana fuga jest plastyczna i łatwa w kładzeniu, dzięki czemu nie brudzi płytek.
 • Fugowanie na mokro (szlamowanie) – podczas przygotowywania tej zaprawy wykorzystujemy duże ilości wody, a uzyskana zaprawa jest odpowiednio rzadka. Metodę tę stosuje się wyłącznie podczas fugowania płytek o gładkiej powierzchni lub też pokrytych glazurą albo szkliwem. Mokra fuga bowiem łatwo mogłaby wniknąć w strukturę płytki, dlatego też ważne jest, by jej powierzchnia była szczelna.

Fugowanie na mokro to metoda szybsza, ale i prostsza. Należy jednak pamiętać, że nie sprawdzi się ona przy każdym rodzaju płytek. Spoinowanie na sucho z kolei wymaga od nas poświęcenia większej ilości czasu, jednak – bez względu na typ klinkieru – mamy pewność co do estetycznego efektu końcowego.

 

Czym fugować klinkier?

 

Przed rozpoczęciem spoinowania klinkieru należy zaopatrzyć się w niezbędny zestaw do fugowania. Do wyboru mamy:

 • rękaw do fugowania – z wyglądu podobny do rękawa cukierniczego,
 • fugownicę – to przyrząd do fugowania klinkieru z wyglądu przypominający pistolet do silikonu. Jest przydatny podczas fugowania dużych powierzchni,
 • pacę do fugowania (fugówka),
 • szpachelkę do fugowania.

Do naszego zestawu do fugowania może trafić również:

 • korytko do spoinowania,
 • gąbka do fugowania, która pozwoli na zebranie nadmiaru fugi,
 • skrobak do fug lub szczotka z miękkim włosiem – przydatne podczas ostatecznego szlifowania.

 

Fugowanie klinkieru krok po kroku

 1. Wybierając spoinę, którą zamierzamy wykończyć klinkier, zwróćmy uwagę na to, by była to właśnie fuga do płytek klinkierowych. Dedykowane fugi będą najtrwalszą i najlepszą alternatywą. Podczas układania płytek z kolei miejmy na względzie pozostawienie miejsca na spoinę, która w tym wypadku powinna być znacznie szersza od fugi stosowanej przy tradycyjnych płytkach ceramicznych.
 2. Spoina powinna być nakładana w taki sposób, by stykała się z zaprawą murarską.
 3. Fugowania zaczynamy od spoin pionowych, po czym przechodzimy do tych poziomych.
 4. Nałożoną fugę mocno dociskamy, korzystając na przykład z korytka.
 5. Nadmiar fugi zgarniamy szpachelką, wyrównując powierzchnię.
 6. Ponieważ spoina jest dość szeroka, warto dobrze ją wygładzić, by mieć pewność, że ewentualne nierówności nie zepsują nam całego efektu.
 7. Po zakończonym spoinowaniu powierzchnię płytek delikatnie oczyszczamy przy pomocy szczotki o miękkim włosiu.

 

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Czym umyć klinkier po fugowaniu?

 

Jeżeli podczas fugowania zdarzy się nam wypadek, a na naszych płytkach pozostaną ślady po fugowaniu, nie musimy załamywać rąk. W sklepach znajdziemy specjalne preparaty, które pozwolą nam się pozbyć nieestetycznych zabrudzeń. Ważne jednak, by przez ich zastosowaniem odczekać, aż fuga całkowicie wyschnie. Kiedy zatem myć klinkier po fugowaniu? Czas schnięcia fugi jej producent zawsze określa na opakowaniu. Z reguły wynosi on od 24-48 godzin. Jeżeli czyszczenie rozpoczniemy, zanim spoina całkowicie wyschnie, możemy dodatkowo ją rozmazać, powodując kolejne zabrudzenia.

 

Czym impregnować klinkier po fugowaniu?

 

Podobnie jak i do czyszczenia płytek klinkierowych, tak i do ich impregnacji przeznaczone są dedykowane do tego środki. Są to na przykład specjalne oleje, którymi możemy zabezpieczyć płytki przez zabrudzeniem również i przed rozpoczęciem fugowania. Na czyste płytki natomiast możemy nałożyć preparat właśnie dla zaimpregnowania klinkieru. Impregnacja jest szczególnie ważna, jeżeli klinkier kładziemy na elewacji czy na elementach ogrodzenia i pozwoli dodatkowo ochronić nasze płytki przed brudem i kurzem. Środki zabezpieczające możemy nakładać z wykorzystaniem pędzla albo natrysku.

 

Klinkier bez fugi – czy to możliwe?

 

Niektórzy wykonawcy mogą zaproponować nam ułożenie płytek klinkierowych z pominięciem spoin, wskazując na walory estetyczne takiego rozwiązania. Czy jednak klinkier bez fugi będzie trwały? Jeżeli chcemy zdecydować się na ułożenie płytek bez fug, przede wszystkim upewnijmy się, że wybrane przez nas płytki się do tego nadają. Niektórzy producenci wprost piszą o tym, że ich płytki klinkierowe można układać bez fug. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że klinkier bez fug będzie się szybciej zużywał. Brak fug może być również problemem w miejscach, gdzie płytki narażone są na działanie niekorzystnych warunków, np. na zewnątrz domu czy chociażby w kuchni.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/cegla-klinkierowa-na-scianie-w-kuchni-2931.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czerwony-jak-cegla-czyli-sposob-na-wykonczenie-sciany-w-kuchni-1611.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/harmonia-zakleta-w-cegle-842.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/plytki-ceglopodobne-w-kuchni-oryginalna-stylizacja-w-dobrym-guscie-1234.html

 

 

Studio Kome
Studio Kome
Studio Vigo
Studio Vigo

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w kolorze


Na końcowy efekt aranżacji każdego pomieszczenia w dużej mierze wpływają wybrane...

Zamrażarka skrzyniowa


Brakuje Ci wystarczająco miejsca na pojemną lodówkę z zamrażalnikiem w czterech...

Okap blatowy – praktyczne rozwiązanie dla każdej kuchni


Współczesna kuchnia to synonim stylu, ergonomii i funkcjonalności. Wszystkie jej...