Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia i salon jako całość – czy to się...

Porady


Kuchnia i salon jako całość – czy to się sprawdza?

Wygodnym i niezwykle popularnym trendem wnętrzarskim jest połączenie kuchni z salonem. Tak zwana otwarta kuchnia to świetne rozwiązanie, zarówno dla małych jak i większych wnętrz. Jest to bardzo funkcjonalne i efektywne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Dobrze się prezentuje, skutecznie powiększa przestrzeń i daje mnóstwo nowych możliwości aranżacyjnych. Oczywiście nie ma rozwiązań bez wad – dlatego warto zadać sobie pytanie, czy warto otwierać kuchnię na salon?

Na zdjęciu: Studio Mebli Vente

Jakie są zalety kuchni otwartej na salon?
Połączenie kuchni z salonem to aranżacja, którą można zastosować zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Otworzenie kuchni na drugie pomieszczenie sprawi, że powiększymy przestrzeń – w ten sposób kuchnia, jak i salon stanie się bardziej przestronnym pomieszczeniem. Decydując się na otwartą kuchnię możemy urządzić ją w całkiem innym stylu niż salon – w ten sposób dokładnie wyznaczymy granicę pomiędzy nimi. Możemy też, w obu pomieszczeniach zastosować podobną kolorystykę i designe – zacierając wszelkie granice. Otwierając kuchnię na salon zyskujemy przestrzeń, ale również nieustanny kontakt z domownikami czy gośćmi. Podczas gotowania nie jesteśmy odosobnieni i nie spędzamy samotnych chwil w kuchni, w czasie kiedy reszta towarzystwa dobrze się bawi. Cały czas mamy kontakt – czy to podczas przygotowania posiłków, czy robienia herbaty. Ponadto, otwarta kuchnia to możliwość oglądania telewizji w czasie gotowania. W takim 'układzie' mieszkania możemy z powodzeniem łączyć przyjemne z pożytecznym i maksymalnie wykorzystać czas na dwie lub nawet więcej czynności. Otworzenie kuchni na salon jest świetnym pomysłem również w przypadku kuchni bez okna. Połączenie jej z drugim pomieszczeniem dodatkowo ją rozświetli. W otwartej kuchni mamy też łatwy dostęp do jadalni – nie trzeba pokonywać dużych odległości z talerzami pełnych zupy. Taka aranżacja kuchennego pomieszczenia wpływa również scalająco na rodzinę – jest większa okazja do wspólnego gotowania.

 

Czy kuchnia otwarta ma jakieś wady?
Otwarta kuchnia nie jest oczywiście problemem bez wad. Pierwszą sprawą jaka 'rzuca się w oczy' jest widoczny od razu bałagan! Taka aranżacja jest bardzo modna, jednak wchodząc do mieszkania jest zawsze widoczna i otwarta niczym księga. W otwartej kuchni należy dbać zatem o porządek, aby goście nie zniechęcili się panującym w kuchni bałaganem lub stertą naczyń w zlewozmywaku. Drugą ważną kwestią jest oczywiście hałas. Podczas gotowania czy pieczenia często korzysta się z różnych urządzeń, które – nie ukrywajmy, bywają głośne. Może to przeszkadzać reszcie domowników, którzy na przykład w tym czasie oglądają telewizor. Otwarta kuchnia to także w pewnym sensie brak prywatności. Jedni podczas gotowania chcą być sami i mieć święty spokój – drudzy pragną widowni – wszystko więc zależy od naszych osobistych preferencji. Otworzenie kuchni na salon może utrudnić nam kontrolę nad małymi dziećmi. W przypadku tradycyjnego pomieszczenia kuchennego zamykamy drzwi i po kłopocie – tutaj, należy mieć zawsze oczy dookoła głowy.

 

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Johny

Kuchnia otwarta na salon jest bardzo praktycznym i pięknym rozwiąznaiem. Musimy miec jednak mozliwosci aby wykonac taki projekt, gdyz tylko w duzych pomieszczeniach jest to mozliwe. Co prawda kazde rozwiazanie ma jakies wady, ale w tym przypadku zalet jest o wiele wiecej!


5
Maja

Połączenie kuchni z salonem to świetny pomysł! Pomieszczenie staje się większe i bardziej przestronne, łatwość przejścia między pomieszczeniami zwiększa wygodę takiego rozwiązania. Jedynym - jak dla mnie są rozchodzące się zapachy, których raczej nie da się zatrzymać w samej kuchni, a reszta na PLUS! :)

Zobacz również


Proste sposoby na spaleniznę, czyli każdemu się może...


Ile razy zdarzyło Ci się coś przypalić? Wystarczy chwila nieuwagi i już 'po...

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?


Zasady funkcjonalnego minimalizmu przyświecają wielu projektantom wnętrz. Każdy z nas...

Zrób sobie sok – jaką sokowirówkę kupić?


Jest lato, wysokie temperatury i gorące słońce nas rozpieszczają. W wakacje...