Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia i salon jako całość – czy to się...

Porady

Kuchnia i salon jako całość – czy to się sprawdza?

Ulubione0

Wygodnym i niezwykle popularnym trendem wnętrzarskim jest połączenie kuchni z salonem. Tak zwana otwarta kuchnia to świetne rozwiązanie, zarówno dla małych jak i większych wnętrz. Jest to bardzo funkcjonalne i efektywne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Dobrze się prezentuje, skutecznie powiększa przestrzeń i daje mnóstwo nowych możliwości aranżacyjnych. Oczywiście nie ma rozwiązań bez wad – dlatego warto zadać sobie pytanie, czy warto otwierać kuchnię na salon?

Jakie są zalety kuchni otwartej na salon?
Połączenie kuchni z salonem to aranżacja, którą można zastosować zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Otworzenie kuchni na drugie pomieszczenie sprawi, że powiększymy przestrzeń – w ten sposób kuchnia, jak i salon stanie się bardziej przestronnym pomieszczeniem. Decydując się na otwartą kuchnię możemy urządzić ją w całkiem innym stylu niż salon – w ten sposób dokładnie wyznaczymy granicę pomiędzy nimi. Możemy też, w obu pomieszczeniach zastosować podobną kolorystykę i designe – zacierając wszelkie granice. Otwierając kuchnię na salon zyskujemy przestrzeń, ale również nieustanny kontakt z domownikami czy gośćmi. Podczas gotowania nie jesteśmy odosobnieni i nie spędzamy samotnych chwil w kuchni, w czasie kiedy reszta towarzystwa dobrze się bawi. Cały czas mamy kontakt – czy to podczas przygotowania posiłków, czy robienia herbaty. Ponadto, otwarta kuchnia to możliwość oglądania telewizji w czasie gotowania. W takim 'układzie' mieszkania możemy z powodzeniem łączyć przyjemne z pożytecznym i maksymalnie wykorzystać czas na dwie lub nawet więcej czynności. Otworzenie kuchni na salon jest świetnym pomysłem również w przypadku kuchni bez okna. Połączenie jej z drugim pomieszczeniem dodatkowo ją rozświetli. W otwartej kuchni mamy też łatwy dostęp do jadalni – nie trzeba pokonywać dużych odległości z talerzami pełnych zupy. Taka aranżacja kuchennego pomieszczenia wpływa również scalająco na rodzinę – jest większa okazja do wspólnego gotowania.

 

Czy kuchnia otwarta ma jakieś wady?
Otwarta kuchnia nie jest oczywiście problemem bez wad. Pierwszą sprawą jaka 'rzuca się w oczy' jest widoczny od razu bałagan! Taka aranżacja jest bardzo modna, jednak wchodząc do mieszkania jest zawsze widoczna i otwarta niczym księga. W otwartej kuchni należy dbać zatem o porządek, aby goście nie zniechęcili się panującym w kuchni bałaganem lub stertą naczyń w zlewozmywaku. Drugą ważną kwestią jest oczywiście hałas. Podczas gotowania czy pieczenia często korzysta się z różnych urządzeń, które – nie ukrywajmy, bywają głośne. Może to przeszkadzać reszcie domowników, którzy na przykład w tym czasie oglądają telewizor. Otwarta kuchnia to także w pewnym sensie brak prywatności. Jedni podczas gotowania chcą być sami i mieć święty spokój – drudzy pragną widowni – wszystko więc zależy od naszych osobistych preferencji. Otworzenie kuchni na salon może utrudnić nam kontrolę nad małymi dziećmi. W przypadku tradycyjnego pomieszczenia kuchennego zamykamy drzwi i po kłopocie – tutaj, należy mieć zawsze oczy dookoła głowy.

 

Zobacz również

Jak przechowywać żywność w kuchni?

Jak przechowywać żywność w kuchni?

1. Przestrzegaj terminów przydatności do spożycia Jest to najważniejsza informacja, którą...

Idealna kuchnia dla mężczyzny – jaka powinna być?

Idealna kuchnia dla mężczyzny – jaka powinna...

Męska strona kuchni, czyli faceci w kuchni W większości mieszkań przewagę stanowią kobiece...
Komentarze (2)
2
Gość
Maja
2017-08-10 11:10:21

Połączenie kuchni z salonem to świetny pomysł! Pomieszczenie staje się większe i bardziej przestronne, łatwość przejścia między pomieszczeniami zwiększa wygodę takiego rozwiązania. Jedynym - jak dla mnie są rozchodzące się zapachy, których raczej nie da się zatrzymać w samej kuchni, a reszta na PLUS! :)

Gość
Johny
2017-07-21 15:04:44

Kuchnia otwarta na salon jest bardzo praktycznym i pięknym rozwiąznaiem. Musimy miec jednak mozliwosci aby wykonac taki projekt, gdyz tylko w duzych pomieszczeniach jest to mozliwe. Co prawda kazde rozwiazanie ma jakies wady, ale w tym przypadku zalet jest o wiele wiecej!

Twój komentarz
Ocena