Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia połączona z salonem – zalety i wady...

Porady

Kuchnia połączona z salonem – zalety i wady takiego rozwiązania

Ulubione0

Prawdziwym wnętrzarskim hitem ostatnich lat jest połączenie kuchni z salonem. Kiedyś, preferowało się intymność – zwłaszcza jeśli chodzi o kuchnię. Przez wiele, wiele lat spotykaliśmy tylko tradycyjne, zamknięte pomieszczenia kuchenne. Dzisiaj, granice pomiędzy kuchnią a salonem, coraz bardziej się zacierają. Otworzenie kuchni to szybki sposób na powiększenie naszych pomieszczeń a także ułatwienie kontaktu z gośćmi czy domownikami podczas gotowanie. Oczywiście to rozwiązanie ma również słabsze strony, o których warto wiedzieć. Zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

Kiedyś kuchnia była miejscem, które służyło jedynie do gotowania. Dzisiaj – jest to pomieszczenie reprezentatywne i często pełni również funkcję dekoracyjną. Jest wygodna, funkcjonalna – jest więc idealna do spotkań towarzyskich przy pysznej kawie. Otworzenie kuchni sprawia, że nasze pomieszczenie staje się większe a podczas gotowania możemy swobodnie rozmawiać z pozostałymi domownikami.

 

Otwarta kuchnia – to jest to!
Można powiedzieć, że kuchnia i salon to dwa najważniejsze pomieszczenia w całym domu. Tworzą one tak zwaną strefę dzienną, w której spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Połączenie tych dwóch pomieszczeń sprawia, że możemy wypoczywać i pracować w kuchni jednocześnie. Otworzenie kuchni na salon jest rozwiązaniem, które coraz częściej możemy spotkać w polskich domach. Oczywiście – jak wszystko, ma swoich zwolenników i przeciwników...

 

Zalety kuchni otwartej
Połączenie kuchni z salonem przede wszystkim nie zamyka nas w czterech ścianach podczas gotowania! Sprzyja więc integracji z rodziną i znajomymi w czasie przygotowywania posiłków. Możemy również oglądać telewizję czy swobodnie rozmawiać – nie jesteśmy odizolowani od reszty świata. Ponadto, takie rozwiązanie optycznie powiększy nasze mieszkanie. Mała kuchnia już nie będzie taka mała – stanie się bardziej przestronna i wygodna. Połączenie obu pomieszczeń umożliwi wykorzystanie wyspy, która jak wiemy jest bardzo funkcjonalna i wygodna – jednak w zamkniętych kuchniach ciężko ją zmieścić. Otwarta kuchnia to również większe możliwości – możemy w końcu wspólnie przygotowywać posiłki i cieszyć się gotowaniem z rodziną.

 

Wady kuchni otwartej
Mogłoby się wydawać, że otwarta kuchnia ma same zalety – niestety, takie aranżacje mają również swoje słabe strony. Przede wszystkim mamy mniej miejsca na szafki oraz blaty robocze. Decydując się na połączenie kuchni z salonem musimy być świadomi tego, że styl kuchni będzie w pewnym sensie uzależniony od wystroju naszego salonu – oba pomieszczenia muszą tworzyć całość. Ponadto, otwarta kuchnia zobowiązuje – musimy sprzątać na bieżąco, gdyż wszystko jest na widoku – również nieporządek. Wiele osób dość sceptycznie podchodzi do takiego rozwiązania ponieważ otwarta kuchnia wiąże się z hałasem. W kuchni mamy wiele elektrycznych sprzętów, które są głośne – może to przeszkadzać pozostałym domownikom.

Zobacz również

DIY w kuchni, czyli jak zrobić własny przypominacz

DIY w kuchni, czyli jak zrobić własny...

Przypominacz – co potrzebujesz, aby go zrobić? Do stworzenia przypominacza będziemy potrzebować...

Matowe czy z połyskiem? Jakie fronty do kuchni wybrać?

Matowe czy z połyskiem? Jakie fronty do kuchni...

Co jest ważne Żadne rozwiązanie nie jest wolne od wad – jeszcze się taki mądry nie urodził,...
Komentarze (1)
1
Gość
Emil
2017-08-31 09:28:54

Dla mnie największym minusem są rozchodzące się zapachy (a nie zawsze tego chcemy) po całym domu. Niestety przy kuchni otwartej nie da się tego zatrzymać. Ale za to nadrabia wyglądem i funkcjonalnością zwłaszcza w małych domach, czy mieszkaniach. Bardzo interesujący artykuł. Pozdrawiam!

Twój komentarz
Ocena