Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Oszczędna kuchnia, czyli jak płacić mniej za...

Porady


Oszczędna kuchnia, czyli jak płacić mniej za prąd

Wszyscy dobrze wiemy jak ważne jest oszczędzanie – zarówno w życiu, jak i w kuchni. Z roku na rok ceny za energię rosną ale my znamy sposób w jaki sposób temu zaradzić. Wystarczy kilka prostych trików by sprawić, aby nasz domowy budżet nie został za bardzo uszczuplony. Odpowiedzią na wysokie rachunki za prąd jest energooszczędny sprzęt elektryczny.

Na zdjęciu: Studio Starimex

Sprawdź etykietę!

Tak jak w przypadku żywności i czytania etykiet, tak również kupując sprzęt AGD powinniśmy zwracać uwagę na oznaczenia. Wszystkie urządzenia potrzebują energii, a część z nich korzysta z prądu non stop, dlatego tak istotna jest energooszczędność. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na etykiety urządzeń – to właśnie na nich producenci umieszczają informację o klasie energetycznej. Najbardziej energooszczędne modele oznaczone są literką A. Każda kolejna litera alfabetu oznacza mniej energooszczędne urządzenie. Mniejsza pobór energii to mniejsze rachunki, dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia. Na rynku możemy spotkać również sprzęty oznaczone symbolami A+, A++ - należą one do najbardziej energooszczędnych modeli – zużywają mniej prądu, niż sprzęty z samą literką A.


Po pierwsze lodówka

Największą uwagę należy zwrócić przy wyborze lodówki. To chłodziarka jest urządzeniem, która wymaga stałego dostępu do prądu, pracuje ona całą dobę ponieważ tylko w ten sposób możemy zapewnić produktom spożywczym dłuższą świeżość. Nowoczesne energooszczędne lodówki zużywają nawet 60% mniej energii, niż ich wcześniejsze modele.


Po drugie zmywarka

Drugim, często pobierającym spore ilości prądu urządzeniem jest zmywarka. Najlepiej wybrać energooszczędną zmywarkę wyposażoną w program EKO, który pozwoli nam dokładnie pozbyć się wszelkich zabrudzeń w niezbyt wysokiej temperaturze. To właśnie na podgrzewanie wody zmywarka pobiera najwięcej energii, długość mycia nie odgrywa tutaj większego znaczenia. Dobra energooszczędna zmywarka pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd.


Po trzecie płyta grzewcza

To jaką płytę grzewczą wybierzemy również wpływa na nasz budżet. Najlepszym rozwiązaniem będzie płyta indukcyjna. Ten rodzaj płyty najszybciej się nagrzewa i najszybciej przygotowuje nasze potrawy – więc zużywa też mniejsze ilości prądu. Efektywność tych urządzeń jest wynikiem zjawiska indukcji wykorzystanych w tych systemach grzewczych.


Prosty sposób na oszczędność

Jak widzicie sposobów na oszczędzanie jest wiele – wystarczy tylko chcieć i zainteresować się tematem. Zamiast kupować urządzenia AGD na promocji w supermarkecie warto przejrzeć więcej ofert i wybrać tę najkorzystniejszą. Warto czytać etykiety i zwracać uwagę na klasę oszczędnościową sprzętów, które chcemy kupić. W ten sposób możemy naprawdę sporo zaoszczędzić nie tracąc (a nawet zyskując) na jakości.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Energooszczędny sprzęt AGD do kuchni


Twój dom może być energooszczędny, lecz w tym celu powinien być wyposażony w...

Eko na co dzień, czyli jak oszczędzać wodę w kuchni?


Oszczędzanie wody to nie tylko chwilowa moda. To przejaw troski o środowisko naturalne i...

4 sposoby na niższe rachunki – kuchnia pod lupą


Nie ma co się oszukiwać – życie jest coraz droższe. Ceny za gaz, wodę czy prąd...