Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Płyta indukcyjna – co powinieneś wiedzieć?

Porady

Płyta indukcyjna – co powinieneś wiedzieć?

Ulubione0

Płyty grzewcze są nieodłącznym elementem każdej kuchni. Dzisiaj, bardzo dużą popularnością cieszą się płyty indukcyjne. Są to nowoczesne urządzenia, które służą do gotowania naszych pysznych potraw. Wyróżniają się one dużą funkcjonalnością, oszczędnością a także bezpieczeństwem. Oczywiście przez zakupem tego typu sprzętu powinniśmy czegoś więcej się o nim dowiedzieć. Płyta indukcyjna skutecznie wypiera z rynku tradycyjne płyty gazowe. Na indukcji gotuje się szybciej, łatwiej i oszczędniej, jednak przed jej zakupem powinniśmy wiedzieć 'co nas czeka...

Płyta indukcyjna – jak ona działa?
Płyta indukcyjna na pierwszy rzut oka łudząco przypomina zwykłą płytę ceramiczną, jednak to tylko pozory – tak naprawdę jest zupełnie innym urządzeniem. W przeciwieństwie do klasycznych płyt, nie mamy tutaj grzałek ani ognia – ciepło wytwarzane jest w wyniku działania indukcji elektromagnetycznej. Płyta indukcyjna pokryta jest szklaną taflą, pod którą znajdują się cewki indukcyjne. Prąd wytwarza pole magnetyczne, które wytwarza ciepło na dnie garnka. Ten rodzaj płyt grzewczych jest bardzo energooszczędny – nie podgrzewamy całej powierzchni płyty, a jedynie sam garnek. Ogromną zaletą płyt indukcyjnych jest fakt, że bardzo szybko się nagrzewają. Równie szybko się chłodzi oraz 'z prędkością światła' reaguje na zmniejszenie mocy.

 

Czy płyty indukcyjne mają jakieś dodatkowe funkcje?
Płyty indukcyjne są bardzo intuicyjne – wyposażone są w mnóstwo użytecznych rozwiązań, dzięki którym, gotowanie jest czystą przyjemnością. Większość modeli płyt indukcyjnych posiada sterowanie sensorowe, aczkolwiek bardziej zaawansowane modele posiadają już płynną regulację mocy – czyli elektroniczny suwak. Już każdy, nawet najprostszy model posiada funkcję rozpoznawania obecności oraz wielkości garnka. Ponadto, w wielu modelach znajduje się funkcja Booster, która umożliwi nam błyskawiczne wręcz podniesienie mocy naszego pola grzewczego oraz utrzymanie jej przez określony czas. Dzięki tej funkcji możemy znacznie szybciej przygotować nasz obiad. Wiele modeli posiada minutnik, który pozwala nam ustawić czas pracy naszego urządzenia. Jest to niezwykle wygodne, gdyż płyta indukcyjna wyłącza się sama – po określonym czasie. Płyty indukcyjne posiadają również czujniki temperatury, które pozwalają uniknąć sytuacji, gdy coś nam chce wykipieć. Oprócz tego, mamy także sensor smażenia, który informuje nas o tym, że patelnia została nagrzana do określonej temperatury. Bardzo popularną i często wykorzystywaną funkcją jest opcja Stop & Go. Pozwala ona natychmiast wyłączyć nasze pola grzewcze a po jakimś czasie przywrócić wszystkie poprzednie ustawienia. Jest to bardzo pomocne, szczególnie jeśli nagle wyskoczy nam coś pilnego i nie możemy przypilnować obiadu.

Zobacz również

3 sposoby na udany zakup ekspresu przelewowego

3 sposoby na udany zakup ekspresu przelewowego

Ekspresy przelewowe to urządzenia, które pojawiły się na naszym rynku wiele lat temu. Dzisiejsze...

O przechowywaniu słów kilka

O przechowywaniu słów kilka

Na szczęście wynaleziono lodówkę Głównym centrum dowodzenia w kuchni jeśli chodzi o...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena