Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady 7 zasad, których musisz się trzymać...

Porady


7 zasad, których musisz się trzymać urządzając małą kuchnię

Wszyscy wiemy, że kuchnia jest najtrudniejszym pomieszczeniem jeśli chodzi o aranżację. Kuchnia powinna być wygodna, bezpieczna, funkcjonalna a do tego wszystkiego – ładna. Trzeba umiejętnie połączyć wszystkie elementy – meble, sprzęty AGD i dodatki, tak by tworzyły całość. Urządzanie kuchni jest o tyle trudniejsze, jeśli mamy do czynienia z małym pomieszczeniem. Mała kuchnia wcale nie musi być nudna – wystarczy trzymać się kilku zasad, aby stworzyć fajną aranżację nie zagracając pomieszczenia. Jesteście gotowi?

Na zdjęciu: Studio Mebli Euroclass

1. Przede wszystkim jasne kolory

 

Jak wiemy jasne kolory optycznie powiększają wnętrza – dlatego musimy o tym pamiętać – szczególnie podczas aranżacji małej kuchni. Wystarczą jasne meble, ściany czy podłogi, a kuchnia od razu będzie wyglądać na większą.

 

2. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni to podstawa

 

W małej kuchni wszystko musi być dobrze przemyślane, a przestrzeń maksymalnie wykorzystana. Powinniśmy wykorzystać każdy dostępny centymetr i dostosować je do potrzeb domowników. Świetnie sprawdzą się tutaj liczne nowoczesne systemy, które są bardzo funkcjonalne i pozwalają maksymalnie wykorzystać możliwości każdego wnętrza.

 

3. Nie przesadzaj z ilością urządzeń

 

Mając małą kuchnię musimy oczywiście ograniczyć ilość sprzętów. Tutaj warto czasem pójść na kompromis i wybrać mniejsze wersje urządzeń – aby wszystko się nam zmieściło. Dobrą alternatywą będą również urządzenia wielofunkcyjne – np. 2 w 1. Dzięki nim zaoszczędzimy trochę miejsca i nie będziemy musieli rezygnować z ulubionych urządzeń.

 

4. Odpowiednie oświetlenie

 

Jasna kuchnia to już połowa sukcesu – aby jednak jeszcze bardziej optycznie powiększyć pomieszczenie warto dobrze ją oświetlić. Chodzi tutaj zarówno o naturalne, jak i sztuczne światło. Warto zadbać o różnorodność sztucznego światła.

 

5. Dobrze zaplanuj szafki

 

Mała kuchnia wiąże się z dość małą liczbą szafek – a to oznacza niewielką przestrzeń magazynową. Dlatego też, należy dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie, a także zastanowić się nad rozwiązaniami, które ułatwiają przechowywanie – na przykład nowoczesne organizery do szuflad.

 

6. Dobre meble do małej kuchni

 

Jak już wiecie, jasna kuchnia to bardziej przestronna kuchnia, dlatego warto wybrać jasne meble. Dzięki nim, kuchnia będzie wyglądać czysto i lekko. Najlepiej wybrać proste formy w wysokim połysku.

 

7. Mniejszy zlew

 

W małych kuchniach trzeba iść na kompromisy. Zlewozmywak to nieodłączny element każdej kuchni – bez względu na to, czy mamy zmywarkę czy nie. Blat roboczy jest na wagę złota, dlatego warto wybrać jednokomorowy zlew, który zajmie nam mniej miejsca. musimy pamiętać, aby blat roboczy miał co najmniej 60 cm – inaczej praca w kuchni będzie mało komfortowa.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Julita

Z doświadczenia muszę przyznać całkowitą rację autorowi. Najważniejszą rzeczą jest dobre rozmieszczenie sprzętu wewnątrz kuchni. Aranżacja małej kuchni to nie raz spore wyzwanie nawet dla doświadczonego projektanta, ale taka lista bez wątpienia przyda się każdemu :)

Zobacz również


Kuchnia wiktoriańska


Dekoracyjne, ale bez przesady. Eleganckie, ale nie sztuczne. Przystrajane, ale z dobrym...

Minimalizm kontrolowany


Jeśli lubisz porządek, proste formy iharmonijne wnętrza, styl minimalistyczny jest...

Kuchnia w stylu barokowym


Podczas gdy do niedawna styl barokowy wykorzystywany był głównie podczas...