Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / A,B,C kupowania zmywarki

Porady

A,B,C kupowania zmywarki

Ulubione1

Jeszcze kilkanaście lat temu mycie naczyń było zmorą wielu kobiet. Po każdym obiedzie, czekała na nie góra naczyń i nikt z domowników nie rwał się jakoś specjalnie do pomocy. Dzisiaj na szczęście żyjemy w innych czasach. Technika wciąż idzie do przodu i podsuwa nam sprytne rozwiązania. Powstało mnóstwo urządzeń, które umilają nam obowiązki kuchenne. Przykładem takich cudeniek jest między innymi zmywarka. Oczywiście producenci wciąż dbają o to, aby ich wybór nie był taki prosty. Na rynku znajduje się obecnie bardzo szeroki asortyment tych sprzętów. Zakup nie jest wcale taki oczywisty. Warto przed zakupami zadać sobie kilka pytań. Istotną kwestią jest liczba domowników oraz częstotliwość gotowania. Określenie wymagań oraz przyzwyczajeń pozwoli szybciej wybrać urządzenie, które spełni nasze oczekiwania.

Zabudowana czy wolnostojąca?
Obecnie modele wszystkich sprzętów AGD występują w formie wolnostojącej i zabudowanej. Również zmywarki 'robione są' na dwa sposoby. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się modele przeznaczone pod zabudowę, gdzie cała zmywarka ukryta jest pod meblami. Należy jednak liczyć się z tym, że w czasie ewentualnej awarii wyciągnięcie zmywarki będzie dość kłopotliwe i będzie wymagało wezwanie fachowca.

 

Odpowiedni rozmiar zmywarki
Jeżeli chodzi o wielkość, to na rynku dostępne są modele o różnych wielkościach jednak najpopularniejsze są warianty o szerokości 45 lub 60 centymetrów. Większa zmywarka to również większe zużycie wody – więcej naczyń więc potrzebuje więcej wody. Dla większej rodziny większy model zmywarki może okazać się zbawienny – wszystko można umyć za jednym zamachem. Przy wyborze wielkości zmywarki istotna jest ilość dostępnego miejsca oraz ilość naczyń, jaką posiadamy.

 

Odpowiednia klasa energetyczna – by nie przepłacać
Zmywanie w zmywarce zużywa znacznie mniej wody, niż mycie ręczne. Oczywiście jej zużycie uzależnione jest od modelu, wielkości urządzenia oraz programu zmywania. Na etykietach zmywarek można znaleźć oznaczenia dotyczące klasy energetycznej. Warto wybrać model z literką A – oznacza to, że taki sprzęt jest najbardziej oszczędny. Każda kolejna litera alfabetu wiąże się z niższą oszczędnością. Taka inwestycja się opłaca, bo prędzej czy później się zwróci – chociażby w niższym zużyciu wody oraz energii. Warto zwrócić także uwagę na głośność pracy urządzenia. Wiele osób włącza zmywarkę na noc, dlatego ważne jest, aby nie zakłócała naszego snu.

 

Dodatkowe funkcje nowoczesnych zmywarek
Liczne modele zmywarek posiadają dodatkowe funkcje, które mogą okazać się bardzo pomocne. Niektóre z nich posiadają funkcję bio, czyli program, który jest przeznaczony do mycia naczyń o lekkim stopniu zabrudzenia. Inne, potrafią 'rozpoznać' ile naczyń znajduje się w zmywarce, określić ich stopień zabrudzenia oraz wybrać odpowiedni program i dostosować ilość wody. Dzisiejsze urządzenia są bardzo intuicyjne, posiadają specjalne systemy oraz programy, które chronią zmywarkę przed awariami.

Zobacz również

Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

Czym jest Thermomix? Nazwa urządzenia z pewnością doskonale jest znana każdemu, kto choć...

Dekoracyjne oświetlenie kuchni

Dekoracyjne oświetlenie kuchni

Coś więcej niż podstawy Kuchnia, niezależnie od stylizacji oraz bez względu na to, jakich...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena