Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
INFOLINIA: 
17 777 39 20
Strona główna Porady Jak dbać o ekspres do kawy?
Porady

Jak dbać o ekspres do kawy?

Niezależnie od tego, czy posiadamy w swoich kuchniach ekspresy do kawy za kilka tysięcy złotych czy za kilkanaście, powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Nawet wysokiej klasy ekspres, nie zaparzy nam smacznej kawy, gdy będzie w nim zalegać warstwa brudu i osadów z kamienia. Wszyscy właściciele ekspresów, powinni mieć więc na uwadze, że wymagają one systematycznego czyszczenia. Tylko wtedy posłużą nam przez wiele lat, a my będziemy mogli codziennie delektować się pyszną kawą. Jak więc zadbać o ekspres do kawy? Oto kilka naszych wskazówek.

Na zdjęciu: Studio Mebli Zoya

Regularne czyszczenie


Podobnie jak wszystkie sprzęty AGD, ekspresy do kawy również wymagają systematycznego czyszczenia. Nie chodzi o codzienne mycie wszystkich elementów ekspresu, ale głównie o wykonywanie drobnych czynności, tj. przecieranie ścierką obudowy z kurzu czy mycie dzbanka na mleko. Codziennie powinniśmy również opróżniać pojemnik na fusy i dokładnie myć zabrudzoną tackę, w której zbiera się woda. Jeśli pozostawimy pojemnik wypełniony fusami na dłuższy czas, szybko pojawi się w nim pleśń.

 

Czyszczenie systemu spieniającego


Aby uzyskać piankę o idealnej konsystencji, powinniśmy regularnie czyścić system mleka. Resztki mleka znajdujące się w dzbanku mogą szybko skwaśnieć i zatkać dyszę spieniającą, co z kolei doprowadzi do powstawania małej ilości piany o niezadowalającej gęstości. Dlatego ważne jest dokładne czyszczenie dyszy, które można wykonać za pomocą szczoteczki oraz przy użyciu specjalnych płynów. Po każdym użyciu ekspresu, warto przepłukać dyszę ciepłą wodą.

 

Czyszczenie bloku grzewczego


Przynajmniej jeden raz w tygodniu warto dokładnie wyczyścić blok grzewczy. Tę czynność wykonujemy dopiero po odłączeniu ekspresu od prądu. Blok grzewczy należy wymontować zgodnie z instrukcją producenta, a następnie dokładnie umyć pod ciepłą, bieżącą wodą. Dopiero gdy całkowicie wyschnie, można go bezpiecznie zamontować w ekspresie do kawy.

 

Odkamienianie


Regularne usuwanie cząsteczek kamienia pozwoli na długą i sprawną pracę naszego ekspresu. Częstotliwość odkamieniania będzie uzależniona od tego, jak często pracuje urządzenie. Nowoczesne ekspresy do kawy poinformują nas o konieczności odkamieniania. W przypadku modeli, które nie mają tej funkcji, odkamienianie powinniśmy wykonać przynajmniej jeden raz na około 3 – 6 miesięcy. Najlepiej do tego celu użyć specjalistycznych środków do odkamieniania.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Malowanie mebli kuchennych krok po kroku


Myśl o remoncie kuchni pewnie przyprawia Cię o frustrację, gdyż zwykle wiąże się z...

Klasyka w kuchni – pomysł na ponadczasową aranżację...


Kuchnia to tak naprawdę serce każdego domu. To właśnie tam spędzamy najwięcej czasu....

Kuchnia w ziołach


Dania, sałatki nawet kanapki bez aromatycznych przypraw i świeżych ziół są niczym...