Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak urządzić kuchnię przyjazną dzieciom –...

Porady

Jak urządzić kuchnię przyjazną dzieciom – czyli jak uchronić malucha

Ulubione1

Urządzanie kuchni samo w sobie jest trudne. Sprawa jednak jest jeszcze bardziej poważna, gdy w naszym domu są małe dzieci. Maluchy są ciekawe świata – wszędzie zaglądają, wszędzie wkładają palce i ręce. Są jeszcze nieświadomi, że coś może im grozić. Oczywiście najniebezpieczniejszym miejscem w całym domu jest kuchnia. To tutaj mamy do czynienia z wysokimi temperaturami oraz ostrymi narzędziami. Dzieci rzadko słuchają uwag rodziców, dlatego już podczas urządzania kuchni musimy ją odpowiednio rozplanować i zabezpieczyć.

Co warto zabezpieczyć przed dziećmi?
Kuchnia to tak naprawdę raj dla najmłodszych. Dlaczego? To właśnie w tym pomieszczeniu znajduje się najwięcej przycisków, guzików i pokręteł, które dla dzieci stanowią świetną zabawę. Nie zdają sobie sprawy, że coś może się stać. Jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie bezpiecznych warunków. Wszystkie elementy, które mogą 'kusić' najmłodszych domowników należy odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić?


Sprzęty AGD bezpieczne dla dzieci
Najlepszym sposobem jest wybranie odpowiednich sprzętów AGD. Po pierwsze – starajmy się wybierać modele wyposażone w intuicyjne systemy, które chronią przed 'przypadkowym' włączeniem urządzenia. Po drugie – warto skorzystać z funkcji chowania przycisków i pokręteł – jeśli nie będzie ich widać, to dzieci nie będą po nie sięgać. Dobrym rozwiązaniem są również dodatkowe zabezpieczenia na przykład w postaci nakładek hamujących.
Nowoczesne płyty grzewcze wyposażone są w systemy, które wyłączają urządzenie po skończonej pracy. Najbardziej polecane są płyty indukcyjne, ponieważ ich powierzchnia, nawet podczas pracy urządzenia pozostaje chłodna, a więc nie ma ryzyka poparzenia.


Jak zabezpieczyć meble przed dziećmi?
W przypadku mebli warto zdecydować się na łagodne wykończenia. Należy unikać ostrych kantów, by nie stanowiły zagrożenia dla dzieci. Na rynku dostępne są specjalne blokady, które uniemożliwiają otwieranie szafek. Jest to bardzo pomocne – szczególnie, jeśli chodzi o szafki, w których przechowywane są środki chemiczne i detergenty.
W kuchni należy pamiętać również o zabezpieczeniu kabli. Nie powinny one swobodnie zwisać czy leżeć, bo dziecko mogłoby za nie pociągnąć, zrzucając w ten sposób urządzenie na podłogę, co stanowi dla niego duże niebezpieczeństwo.


Wysokie temperatury w kuchni
Kuchnia to miejsce, w którym mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i gorącymi urządzeniami. Aby uniknąć wypadku warto skorzystać z udogodnień, jakie daje nam technika. Co mamy na myśli? Idealnym przykładem są nowoczesne piekarniki, których drzwi podczas pieczenia pozostają chłodne.

Zobacz również

Wyspy kuchenne w domu – o czym pamiętać?

Wyspy kuchenne w domu – o czym pamiętać?

Najpierw instalacje   To, w którym miejscu w naszym wnętrzu zaprojektujemy wyspę kuchenną...

Czysta woda zdrowia doda!

Czysta woda zdrowia doda!

Nie taka idealna Według polskich norm woda wodociągowa powinna być zdatna do użycia i...
Komentarze (1)
1
Gość
Bartek
2018-03-07 08:21:22

Teraz technologia tak poszło, że wszystkie urządzenia w domu można dopasować pod dzieci i ich bezpieczeństwo i bardzo dobrze - jeden kłopot mniej ;)

Twój komentarz
Ocena