Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak usunąć kamień z grzałki zmywarki?

Porady


Jak usunąć kamień z grzałki zmywarki?

W każdym domu używane są sprzęty AGD, których najważniejszym zadaniem jest usprawnienie nam wykonywania codziennych obowiązków. Natomiast jednym z urządzeń, bez którego większość z nas nie może sobie wyobrazić życia jest zmywarka. Nic w tym dziwnego, bowiem pozwala nie tylko zaoszczędzić cenny czas poświęcany na zmywanie naczyń, ale stanowi także wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie, przez co ograniczamy zużycie wody i tym samym pieniądze. Jednak jak o każdy inny sprzęt należy o nią właściwie dbać, aby nie zaczęły się pojawiać niepokojące usterki lub problemy z odpowiednim myciem naczyń. Większość usterek jest konsekwencją niewystarczającego dbania o zmywarkę, a w szczególności nieregularnego usuwania kamienia z jej grzałki. Sprawdź, jak usunąć kamień, ale także jak zapobiegać jego powstawaniu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Arkk

Zakamieniona zmywarka – przyczyna

Sprzęty AGD, które do poprawnego funkcjonowania wykorzystują bieżącą wodę są narażone na osadzanie się kamienia na ich elementach. Problem ten wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie posiadaczy twardej wody, ale wszystkich. Różnicą jest jedynie częstotliwość konieczności wykonywania czyszczenia lub wprowadzenia metod prewencyjnych, by zapobiegać osadzaniu się kamienia na częściach zmywarki. Gromadząca się z czasem warstwa kamienia może blokować przepływ wody lub skutkować pogorszeniem jakości działania poszczególnych części w urządzeniu. Jednym z kluczowych elementów, o które warto regularnie dbać, aby zmywarka myła naczynia w sposób satysfakcjonujący i nie ulegała usterkom jest grzałka. Jest to metalowa część odpowiedzialna za przetwarzanie elektryczności na ciepło i podgrzewanie wody do optymalnej temperatury wskazanej przez dany program zmywania. Grzałka ma bezpośredni kontakt z wodą i w związku z tym jest wyjątkowo narażona na osadzający się na jej powierzchni kamień.

Czy kamień może zniszczyć zmywarkę?


Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o zmywarkę, będzie ona działać w odpowiedni sposób i unikniemy kosztownych napraw w związku z pojawiającymi się usterkami. Jak wskazują fachowcy, najczęstszą przyczyną problemów ze zmywarką jest właśnie osadzający się w jej elementach kamień, a także nie usuwane na bieżąco resztki jedzenia. Skutkiem są nie tylko niedomyte naczynia i nieprzyjemny zapach dobiegający ze zmywarki, ale po pewnym czasie także awaria urządzenia. Kamień może bowiem zatykać dysze spryskiwaczy oraz inne elementy przepustowe, co blokuje cyrkulację wody. Wówczas słabnie ciśnienie wody i do urządzenia nie dopływa jej odpowiednia ilość. W takiej sytuacji możemy zaobserwować, że naczynia po cyklu mycia nadal są brudne. Jest to jeden z pierwszych symptomów, że w pralce nagromadził się kamień. Jeżeli osadził się on również na grzałce zmywarki, to przestaje ona nagrzewać wodę do optymalnej temperatury. Jeżeli w takiej sytuacji dokładnie nie wyczyścimy i nie pozbędziemy się kamienia, to przez pewien czas zauważymy pogorszenie jakości działania urządzenia, ale z czasem pojawią się także poważniejsze usterki i w końcu zmywarka się po prostu zniszczy. Nieprawidłowa konserwacja lub jej brak, może doprowadzić do zniszczenia wewnętrznych elementów przez osadzający się kamień.


Odkamieniacze i środki do czyszczenia zmywarki


Najlepszym sposobem utrzymania zmywarki w idealnym stanie jest dbanie o nią w sposób prewencyjny. Dlatego należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu pojemnika na sól, gdyż pomaga ona w znacznym stopniu zmiękczyć wodę, co wpływa na ograniczenie osadzania się kamienia. Raz na pół roku warto również odkamienić zmywarkę za pomocą specjalnych preparatów, które można nabyć w większości sklepów z chemią gospodarczą. Osoby, które w swoich domach mają twardą wodę mogą ten zabieg wykonywać częściej. Raz w miesiącu zaleca się natomiast wykonywanie czyszczenia zmywarki. W tym celu wystarczy zakupić specjalne tabletki lub płyn, które umieszczamy w koszu na sztućce i włączyć program myjący w temperaturze ponad 60 stopni. Środki do czyszczenia zmywarki usuną resztki jedzenia oraz kamień, a także zapewnią utrzymanie higienicznych warunków w urządzeniu.

 

Domowe metody usuwania kamienia bez chemii


Coraz większym zainteresowaniem cieszy się ekologiczne podejście do czyszczenia sprzętów AGD. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które jest nie tylko tańsze i zdrowsze, gdyż wyrzekamy się chemii, ale także wyjątkowo skuteczne. Warto postawić na domowe produkty, które znajdziemy w każdej kuchni, a w szczególności na ocet i sodę oczyszczoną. Te środki z powodzeniem możemy wykorzystać nie tylko do czyszczenia mebli kuchennych, ale także urządzeń AGD. Wystarczy raz w miesiącu na dno opróżnionej zmywarki wlać jedną zawartość szklanki octu, a do pojemnika na tabletki wsypać łyżkę sody oczyszczonej, po czym po prostu nastawić program zmywający. Takie czyszczenie skutecznie usunie nie tylko resztki pożywienia i odkazi wnętrze urządzenia, ale także pozbędzie się kamienia.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/co-na-kamien-w-czajniku-3018.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dzbanek-z-filtrem-twoj-sposob-na-wode-z-kamieniem-1519.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-kamienia-polecamy-dzbanek-z-filtrem-1757.html

 

Komentarze


4.00/5 1 1
4
BeMeF

W mojej zmywarce ustawiając na najdłuższy program, naczynia bardzo brudne, po pierwszym wypuszczeniu wody po myciu z płynem/tabletką/proszkiem, wlewam pół szklanki octu. ...zastanawiam się, dlaczego zmywarka nie ma osobnego zbiorniczka na ocet ?

Zobacz również


Jaki rozmiar zmywarki wybrać?


Od pewnego czasu zmywarka stała się nieodłącznym elementem każdej kuchni. Kiedyś...

Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę


Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak...

Jak kupić dobrą zmywarkę?


Mycie naczyń od wieków jest zmorą wielu kobiet. Sterta naczyń po obiedzie, zero...