Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Porady


Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Jeśli jesteś wielbicielem różnego rodzaju kaw, z pewnością przyda Ci się ekspres. Wśród modeli dostępnych na rynku, najbardziej zaawansowane są ekspresy ciśnieniowe. Pozwalają one przygotować zarówno tradycyjną czarną kawę, jak i kawy mleczne – cappuccino, latte czy macchiato. Wśród nich znajdziemy dwa modele: kolbowe i automatyczne. Czym się różnią? Jaki model lepiej sprawdzi się w kuchni?

Na zdjęciu: Studio Mebli Drawer

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

 

Ekspresy kolbowe nazywane są również ręcznymi, ponieważ wszystkie czynności wykonuje się ręcznie – począwszy od zmielenia kawy, aż po opróżnianie kolby. Przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym wymaga sporo czasu. Aby przyrządzić kawę, należy wsypać już zmielone ziarnka do sitka umieszczonego w kolbie, a następnie włożyć ją do ekspresu. Ważne jest, aby kawa została drobno zmielona, ponieważ przepuszczana pod ciśnieniem woda będzie miała krótki kontakt z kawą. Jeśli więc ziarnka będą zbyt grube, woda szybko przez nie przepłynie, nie zbierając smaku i aromatu kawy, co wpłynie na słabą jakość napoju. W taki sposób jesteśmy w stanie przygotować do dwóch filiżanek kawy za jednym razem – następnie należy opróżnić kolbę i ponownie napełnić ją zmieloną kawą. Większość takich ekspresów posiada również dyszę spieniającą, dzięki której można przygotować mleczną kawę.

 

Dla kogo ekspres kolbowy?

 

Wybór ekspresu ciśnieniowego będzie przede wszystkim uzależniony od naszego smaku. Modele kolbowe służą głównie do robienia kawy espresso oraz innych rodzajów kaw, które powstają na jej podstawie. Przygotowanie kawy w takim ekspresie wymaga jednak sporo czasu, dlatego nie sprawdzą się one u osób, które żyją w ciągłym biegu. Natomiast są polecane wszystkim, którzy lubią delektować się samym procesem przygotowywania kawy. Na korzyść ekspresu kolbowego przemawia również cena, ponieważ są one dużo tańsze niż ekspresy automatyczne. Jeśli zdecydujemy się na zakup modelu kolbowego, będziemy musieli zaopatrzyć się także w młynek do kawy.

 

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

 

Modele automatyczne są bardziej zaawansowane niż modele kolbowe. W przeciwieństwie do nich, posiadają wbudowany młynek – stalowy lub ceramiczny, dzięki czemu nie musimy mielić ziaren kawy. W takich urządzeniach wszystkie procesy zachodzą automatycznie, a nasza praca ograniczona jest do minimum. Aby zaparzyć kawę musimy jedynie wsypać ziarna kawy do ekspresu i wcisnąć odpowiedni guzik. Natomiast jeśli chcemy zrobić kawę z mlekiem, to dodatkowo musimy napełnić dzbanek mlekiem lub włożyć dyszę do kartonika z mlekiem – wszystko zależy od tego, jaki system spieniania został zamontowany w ekspresie.

 

U kogo sprawdzi się ekspres automatyczny?

 

Ekspres ciśnieniowy automatyczny to dobry wybór dla osób, które oprócz tradycyjnej czarnej kawy, lubią też różnorodne wersje mleczne - cappuccino, macchiato, latte czy mocha. Przygotowanie kawy w takim ekspresie jest szybkie, w pełni zautomatyzowane i nie wymaga od nas wykonywania dodatkowych czynności, co z pewnością docenią osoby lubiące wygodne rozwiązania. Ekspres automatyczny jest najdroższym modelem występującym na rynku.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchenny alfabet


Kuchnia to obecnie jedno z najnowocześniejszych pomieszczeń w domu. To tu spotkać...

Kuchnia w wiejskim stylu


Urządzenie kuchni w wiejskim stylu jest dość łatwe i przyjemne, ale wymaga sporej...

Aranżacja kuchni – praktyka czy estetyka?


Mając wybrać określony styl aranżacji wnętrza kuchennego, nierzadko zdarza się, że...