Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Najlepsze oświetlenie do małej kuchni – jak...

Porady


Najlepsze oświetlenie do małej kuchni – jak wybrać? Gdzie zamontować?

Z pewnością duża, przestrzenna kuchnia to marzenie każdego, jednak niestety, znaczna część społeczeństwa 'skazana jest' na mały metraż. Pomieszczenia kuchenne w blokowiskach często są małe, ciasne i wąskie – dlatego naprawdę ciężko je urządzić. W aranżacji kuchni – szczególnie tych o małych gabarytach niezwykle ważny jest odpowiedni dobór światła i jego rozmieszczenie. Odpowiedni zabieg aranżacyjny optycznie powiększy pomieszczenie i ukryje to, co złe.

Na zdjęciu: Studio Mebli A&K

Mogłoby się wydawać, że w małych pomieszczeniach nie powinno się za bardzo 'szaleć'. Okazuje się jednak, że 'zabawa światłem' może pomóc nam z małej, ciasnej kuchni stworzyć pomieszczenie z charakterem. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Was kilka prostych rad, które mogą Wam w tym pomóc! Zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

Centralne oświetlenie – podstawa każdej kuchni
Bez względu na to, czy nasza kuchnia jest duża, czy mała centralne oświetlenie to podstawa. Charakteryzuje się ono tym, że po jego włączeniu, światło rozchodzi się po całym pomieszczeniu, pozwala na komfortową pracę w kuchni. Światło to jest nieodłącznym elementem każdej kuchni – nie można przecież gotować po ciemku – nie chcemy stracić palców podczas krojenia warzyw! Najczęściej, decydujemy się na zwisające lampy z sufitu lub też na plafony, które skutecznie rozpraszają światło po całym pomieszczeniu. Małe pomieszczenie automatycznie ogranicza i zaburza rozchodzenie się światła – ciasne ustawienie w pewnym stopniu ogranicza rozłożenie światła i bardzo często blaty robocze są niedoświetlone. Tutaj z pomocą spieszą modele lamp wiszących, które posiadają regulację wysokości – którym wiszące szafki nie będą 'przeszkadzały'.

 

Halogen dobry na wszystko
Halogeny wręcz idealnie sprawdzą się do małych kuchni – jednak wymagają one instalacji podtynkowej, dlatego dobrze jest, kiedy mamy podwieszany sufit. Dostarczają one słabszego, ale punktowego światła. Dzięki nim możemy skutecznie rozświetlić pomieszczenie – zwłaszcza blaty robocze. Halogeny mają to do siebie, że mogą sprawdzić się zarówno jako światło główne, jak i pełnić rolę doświetlenia. Można je zamontować dosłownie wszędzie – pod sufitem, pod szafkami – halogeny są naprawdę 'wdzięcznym materiałem'.

 

Funkcjonalnie i nowocześnie
Aktualnie panuje trend prostoty i nowoczesności, dlatego coraz częściej stawiamy na proste, minimalistyczne rozwiązania. Lampa nie zawsze musi być strojna – jeżeli bardziej podobają Ci się proste konstrukcje to takie właśnie wybierz. Należy pamiętać o tym, aby wszystkie ważne miejsca w kuchni były odpowiednio oświetlone – szczególnie w małych pomieszczeniach. W kuchni gotujemy, kroimy – musi być ona bezpieczna, a bezpieczna kuchnia to dobrze oświetlona kuchnia.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Monika

W swojej kuchni, która też jest raczej niewielka zrezygnowałam z wiszącego oświetlenia. Zamontowałam niewielką lampę na suficie i dodatkowe oświetlenie w szafkach.

Zobacz również


Współczesna kuchnia, czyli jaka? Podstawowe zasady...


Współczesna kuchnia ma niejedno oblicze. Rządzi się swoimi prawami, ale jej znakiem...

Dobra patelnia - jak kupować, żeby nie żałować?...


W każdej kuchni trudno by się było obejść bez naczyń. Służą nam do...

Zlewozmywaki z ociekaczem – dla kogo?


Podczas wykonywania wszelkich kuchennych czynności ważny jest czas i ergonomia....