Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Okap w kuchni – po co warto go mieć?

Porady


Okap w kuchni – po co warto go mieć?

Kiedyś konsumenci inwestowali w okapy głównie z powodów technicznych, traktując ten rodzaj elementów wyposażenia kuchennego po prostu, jako funkcjonalny sprzęt, który ma wywiewać nieprzyjemne aromaty. Obecnie myślenie użytkowników uległo zasadniczym zmianom. Dziś częstokroć kupuje się pochłaniacze również w celach dekoracyjnych.

Niebanalność wystroju


Do kąta sukcesywnie odchodzą stare wzory okapów, które przypominały charakterystyczne daszki. Nowoczesne modele odznaczają się gustownością, niebanalnością designu oraz stylowością. Producenci wypuszczają na rynek coraz to nowsze warianty tych specyficznych wentylatorów, chcąc zaskoczyć nietuzinkowością kompozycji proponowanych okapów nawet najbardziej wymagających klientów. Pochłaniacze wielokrotnie są projektowane tak, aby idealnie pasowały do ściśle określonych rodzajów nurtów dekoracyjnych. I tak nie stanowi żadnej trudności znalezienie modelu minimalistycznego, rustykalnego, w stylizacji typowo angielskiej czy klasycznej. Wytwórcy tej kategorii sprzętu AGD przykładają dużą wagę do tego, aby pochłaniacz był nie tylko efektywny, ale i efektowny. Walory wizualne mają niesamowicie istotne znaczenie, zwłaszcza w momencie, kiedy mamy do wyposażenia kuchnię typu „open space", czyli tak zwaną otwartą przestrzeń. Wówczas okap często stanowi swego rodzaju element odgradzający przestrzeń reprezentacyjną a więc salon od powierzchni roboczej, tj. kuchni. Dlatego też estetyka jest wyjątkowo istotna. Wśród popularnych wzorów okapów, warte wyróżnienia się przykładowo płaskie modele, które są zgrabne, nie zajmują za dużo miejsca, zatem idealnie nadają się do nie za dużych pokojów kuchennych. Innym typem są okapy nablatowe, które odznaczają się swą stylowością i awangardowym designem. Jeżeli nie przekonuje nas tego typu konstrukcja, jako część wyposażenia pomieszczenia warto przemyśleć zakup urządzenia „schowanego". To modele, które da się ukryć w podwieszanym suficie bądź za zabudową meblową. Okazuje się to świetnym rozwiązaniem przy innowacyjnie aranżowanych obiektach kuchennych, w których stawia się na ograniczenie asortymentu do zupełnego minimum. Dla miłośników ekstrawaganckich modeli strzałem w dziesiątkę okażą się natomiast wielkie rozmiarowo okapy w wersji XXL, które przypominają gigantyczne klosze lamp. Od razu rzucają się w oczy po przekroczeniu progu zacisza kuchennego. Oczywiście to zaledwie kilka możliwości, jakie rekomendowani producenci urządzeń AGD dają klientom. W związku z tym, nie ma wątpliwości, że każdy jest w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie i doskonale wpisującego się w indywidualne preferencje, zapotrzebowanie oraz zasobność portfela.

 

Zgrana kompozycja


Wybierając okap, konieczne okazuje się jednak nie tylko sugerowanie się ceną należną za dany model czy też wyłącznie walorami estetycznymi. Równie ważne, o ile nie istotniejsze, okazuje się dopasowanie pochłaniacza do pozostałych elementów wyposażenia kuchennego, w tym przede wszystkim płyty grzewczej. Obowiązuje kilka standardowych zasad doboru wentylatorów do wspomnianych płyt. Otóż przy posiadaniu płyty zimnej, a zatem wariantów ceramicznych bądź indukcyjnych, zalecane jest wykorzystanie okapu szerszego, który będzie odznaczał się zwłaszcza wysokiej jakości mechanizmem wyciągowym. Kiedy natomiast nasze lokum kuchenne jest wyposażone w płyty gorące, okap może być dowolnych wymiarów, w tym także identycznej czy zbliżonej szerokości do szerokości płyty. Jeszcze inne kryterium doboru pochłaniacza to wariant obiegu powietrza. Konsumenci mogą wybierać spośród modeli z zamkniętym oraz otwartym obiegiem. W pierwszym przypadku powietrze jakie ulega oczyszczeniu poprzez pracę wentylatora utrzymuje się nadal w kuchni, w drugim z kolei pochłonięte masy powietrza wychodzą na zewnątrz. Tym samym modele z zamkniętym systemem obiegu nie są na tyle skuteczne w swej pracy, co modele z systemem otwartym.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Metamorfoza kuchni bez wydawania fortuny na remont


Nie możesz już znieść widoku swojej kuchni, ale nie stać Cię na jej gruntowny...

Co na front?


W każdej kuchni główną rolę odgrywają meble, ich forma, kształty czy kolorystyka....

Trend, który podbił nasze serca, czyli kuchnia w bieli


Od pewnego czasu w kuchniach króluje biel i jasne kolory. Nowoczesne wnętrza urządzane...