Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Planujemy system ogrzewania w kuchni – od czego...

Porady

Planujemy system ogrzewania w kuchni – od czego zacząć?

Ulubione0

Niepodważalnie, kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu. To właśnie w kuchni spędza się najwięcej czasu, dlatego oprócz wyglądu liczy się jej funkcjonalność. Dobra kuchnia powinna być bezpieczna, praktyczna i ciepła – zarówno pod względem wyglądu, jak i kwestii grzania. Samo urządzanie kuchni nie jest łatwe, a co dopiero rozplanowanie ogrzewania!

Wszystko zależy od... formy! Otwarta czy zamknięta?
Podczas planowania ogrzewania w kuchni, warto wziąć pod uwagę formę naszego pomieszczenia. Czy będzie to zamknięte, oddzielne pomieszczenie, a może kuchnia będzie otwarta na salon? Od tej kwestii powinniśmy zacząć, gdyż układ naszej kuchni, jej wielkość i forma będzie decydować o doborze odpowiedniego ogrzewania. Jak wiadomo, w zamkniętym pomieszczeniu o wiele szybciej powietrze się nagrzewa – dlatego, nie jest tutaj konieczne instalowanie dużych źródeł ciepła o podwyższonej wydajności – co oczywiście przekłada się na niższe rachunki. Hitem ostatniego czasu są kuchnie połączone z salonem. Jest to niezwykle modne i ciekawe połączenie, jednak jest to dość kłopotliwe rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o ogrzewanie. Ogrzanie takiej przestrzeni zajmuje zazwyczaj więcej czasu i oczywiście, pociąga za sobą większe koszty.

 

Jak zaplanować praktyczne i ekonomiczne ogrzewanie?
Biorąc pod uwagę techniczny punkt widzenia, to grzejniki najlepiej jest montować w okolicy okien. Dlaczego? To proste – w tych miejscach powietrze najszybciej się wychładza, dlatego powinniśmy je ogrzewać. Idealnym wręcz miejscem na kaloryfer w kuchni jest obszar pod parapetem okiennym. Tym sposobem powietrze ciepłe unosi się w górę i stopniowo ogrzewa chłodniejsze masy powietrza. Tak właśnie wyrównujemy bilans chłodnego i ciepłego powietrza, a pomieszczenie powoli, lecz sukcesywnie się nagrzewa. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić tylko osoby, które mają na to wystarczająco dużo miejsca. Jeżeli ktoś ma małą kuchnię to miejsce pod oknem woli inaczej – bardziej praktycznie wykorzystać, na przykład montując tam szafki. Ale gdzie wtedy powinniśmy umieścić grzejnik? Jeżeli chodzi o ciasne kuchnie, to tutaj bardzo często osoby decydują się na umieszczenie kaloryferów nieco wyżej – tuż pod sufitem. Nie jest to zbyt mądre rozwiązanie, gdyż wytworzone ciepło kumuluje się wysoko, a bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza nie spełnia on swojej funkcji.

 

Jak nie pod oknem, to gdzie?
Skoro miejsce pod oknem jest już zajęte, to grzejnik powinniśmy umieścić możliwie jak najbliżej. Nie powinniśmy sugerować się tylko i wyłącznie aspektami estetycznymi, gdyż nowoczesne grzejniki są również piękną ozdobą. W kuchni musi być ciepło i tutaj nie ma nawet o czym dyskutować. Warto również zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, gdyż jest to bardzo efektowny sposób na ogrzanie kuchennego pomieszczenia.

Zobacz również

Kawa w kapsułkach, czyli idealna, szybka kawa

Kawa w kapsułkach, czyli idealna, szybka kawa

Pojemność zbiornika na wodę Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na...

Nowoczesne programy w zmywarkach

Nowoczesne programy w zmywarkach

Wersja minimalna Najprostsze mechanizmy umożliwiają korzystanie z zaledwie trzech podstawowych...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena