Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Planujemy system ogrzewania w kuchni – od czego...

Porady


Planujemy system ogrzewania w kuchni – od czego zacząć?

Niepodważalnie, kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu. To właśnie w kuchni spędza się najwięcej czasu, dlatego oprócz wyglądu liczy się jej funkcjonalność. Dobra kuchnia powinna być bezpieczna, praktyczna i ciepła – zarówno pod względem wyglądu, jak i kwestii grzania. Samo urządzanie kuchni nie jest łatwe, a co dopiero rozplanowanie ogrzewania!

Wszystko zależy od... formy! Otwarta czy zamknięta?
Podczas planowania ogrzewania w kuchni, warto wziąć pod uwagę formę naszego pomieszczenia. Czy będzie to zamknięte, oddzielne pomieszczenie, a może kuchnia będzie otwarta na salon? Od tej kwestii powinniśmy zacząć, gdyż układ naszej kuchni, jej wielkość i forma będzie decydować o doborze odpowiedniego ogrzewania. Jak wiadomo, w zamkniętym pomieszczeniu o wiele szybciej powietrze się nagrzewa – dlatego, nie jest tutaj konieczne instalowanie dużych źródeł ciepła o podwyższonej wydajności – co oczywiście przekłada się na niższe rachunki. Hitem ostatniego czasu są kuchnie połączone z salonem. Jest to niezwykle modne i ciekawe połączenie, jednak jest to dość kłopotliwe rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o ogrzewanie. Ogrzanie takiej przestrzeni zajmuje zazwyczaj więcej czasu i oczywiście, pociąga za sobą większe koszty.

 

Jak zaplanować praktyczne i ekonomiczne ogrzewanie?
Biorąc pod uwagę techniczny punkt widzenia, to grzejniki najlepiej jest montować w okolicy okien. Dlaczego? To proste – w tych miejscach powietrze najszybciej się wychładza, dlatego powinniśmy je ogrzewać. Idealnym wręcz miejscem na kaloryfer w kuchni jest obszar pod parapetem okiennym. Tym sposobem powietrze ciepłe unosi się w górę i stopniowo ogrzewa chłodniejsze masy powietrza. Tak właśnie wyrównujemy bilans chłodnego i ciepłego powietrza, a pomieszczenie powoli, lecz sukcesywnie się nagrzewa. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić tylko osoby, które mają na to wystarczająco dużo miejsca. Jeżeli ktoś ma małą kuchnię to miejsce pod oknem woli inaczej – bardziej praktycznie wykorzystać, na przykład montując tam szafki. Ale gdzie wtedy powinniśmy umieścić grzejnik? Jeżeli chodzi o ciasne kuchnie, to tutaj bardzo często osoby decydują się na umieszczenie kaloryferów nieco wyżej – tuż pod sufitem. Nie jest to zbyt mądre rozwiązanie, gdyż wytworzone ciepło kumuluje się wysoko, a bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza nie spełnia on swojej funkcji.

 

Jak nie pod oknem, to gdzie?
Skoro miejsce pod oknem jest już zajęte, to grzejnik powinniśmy umieścić możliwie jak najbliżej. Nie powinniśmy sugerować się tylko i wyłącznie aspektami estetycznymi, gdyż nowoczesne grzejniki są również piękną ozdobą. W kuchni musi być ciepło i tutaj nie ma nawet o czym dyskutować. Warto również zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, gdyż jest to bardzo efektowny sposób na ogrzanie kuchennego pomieszczenia.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?


Gdy w ciągłym biegu nie mamy nawet chwili cennego czasu, by spokojnie przysiąść i...

Jak jednym urządzeniem zastąpić trzy inne? Przedstawiamy...


Coraz więcej osób prowadzi aktywny, zdrowy styl życia. Coraz więcej osób...

5 pomysłów na kuchenną ścianę


Fragment ściany nad kuchennym blatem pomiędzy ciągiem dolnych i górnych szafek...