Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Plastik w mikrofali, czyli jak bezpiecznie...

Porady


Plastik w mikrofali, czyli jak bezpiecznie podgrzewać żywność

Mówi się, że jedzenie podgrzewane w mikrofalówce może być dla nas szkodliwe, ale tak naprawdę szkodliwa może być dla nas żywność, która podgrzewana jest w nienadających się do użytku w kuchence mikrofalowej opakowaniach. Jak sprawdzić, czy w danym pojemniku można podgrzewać jedzenie, jakie opakowania plastikowe można umieszczać w mikrofali i jak identyfikować znajdujące się na nich symbole?

Na zdjęciu: Studio Mebli Zoya

Szerzej o naczyniach nadających się do użytku w kuchenkach mikrofalowych pisaliśmy a artykule: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/mikrofalowka/jakie-pojemniki-naczynia-do-gotowania-jedzenia-w-mikrofali-645.html. Dziś natomiast bliżej przyjrzyjmy się wyłącznie pojemnikom plastikowym i raz na zawsze rozwiążmy problem odnoszący się do tegoS, czy można podgrzewać w nich żywność.

 

Pojemniki bezpieczne w kontakcie z żywnością

 

Niezależnie od tego, czy dany pojemnik z tworzywa sztucznego nadaje się do mikrofalówki czy też nie, jeżeli chcemy bezpiecznie przechowywać w nim jedzenie, musimy mieć pewność, że opakowanie to jest przeznaczone do kontaktu z żywnością. Powinno być zatem nietoksyczne i oznaczone certyfikatem „Wolne od BPA” (BPA Free). Najlepiej jest jednak, gdy na plastikowym pojemniku znajdziemy oznaczenie, które wprost informuje nas o tym, że jest on do kontaktu z żywnością. Tylko w takich opakowaniach możemy bezpiecznie trzymać jedzenie czy chociażby zabierać ze sobą posiłki do pracy.

 

Plastikowe naczynia a kuchenka mikrofalowa

 

Kiedy mamy już pewność, że w danym pojemniku kuchennym możemy przechowywać żywność, kolejnym krokiem jest sprawdzenie tego, czy jedzenie można w nim podgrzewać. Niektóre rodzaje plastiku z całą pewnością się do tego nie nadają. Umieszczenie takiego pojemnika w mikrofalówce i zbyt długie działanie wysokiej temperatury będą skutkować jego stopieniem. Dlatego też zawsze należy sprawdzić, czy producent wykonanego z tworzywa sztucznego opakowania, nie umieścił na nim bezwzględnego zakazu używania w kuchenkach mikrofalowych. Najbezpieczniej jednak możemy czuć się wtedy, gdy do dyspozycji mamy pojemnik dostosowany do grzania. Jak sprawdzić czy dane pudełko się do tego nadaje?

 

 

Oznaczenia i symbole na plastikowych pojemnikach

 

Symbole, które znajdziemy na opakowaniach wielokrotnego użytku, są naprawdę łatwe do zidentyfikowania. Jeżeli pojemnik plastikowy nadaje się do kontaktu ż żywnością, prawdopodobnie na jego dnie znajdziemy symbol kieliszka i widelca. Jeżeli zastanawiamy się, czy w plastikowym kubku możemy zagrzać mleko, sprawdźmy, czy na jego etykiecie umieszczono ikonkę przedstawiającą mikrofalę. Kiedy wahamy się, czy w danym pudełku możemy na przykład pogrzać zupę (albo też ją zamrozić), poszukajmy oznaczenia z zakresem temperatur. Na plastikowych pojemnikach na żywność umieszczane są także informacje odnośnie do materiałów, z których zostały one wykonane. Najbardziej znane są opakowania typu PET. Z tego tworzywa wykonywane są m.in. plastikowe butelki na wodę. Do produkcji naczyń kuchennych często stosuje się też Poli(styren-co-akrylonitryl) oznaczany jako SAN. Podczas produkcji butelek wielokrotnego użytku natomiast nierzadko używa się tworzywa sztucznego o symbolu PCTG.

 

Czego absolutnie nie wkładać do kuchenki mikrofalowej?

 

Poza niektórymi tworzywami sztucznymi, jest też kilka innych materiałów, których bezwzględnie nie należy umieszczać w kuchence mikrofalowej. Wstawianie do mikrofalówki naczyń metalowych czy drewnianych nie będzie dobrym pomysłem. W mikrofali nie umieszczajmy także opakowań styropianowych. Nawet jeżeli nasze zamówienie z obiadem czy kolacją przyjedzie do nas zimne, przed jego podgrzaniem przełóżmy je ze styropianowego pudełka na talerz. A jak zachowa się papier w komorze grzania? To też może skończyć się nieciekawie.

 

Prosty sposób na plastik w mikrofalówce

 

Jeżeli nie chcemy obawiać się zniszczenia plastikowego pojemnika w mikrofalówce, wybierajmy naczynia od wiodących producentów, takich jak Curver, które wykonywane są z wysokiej jakości materiałów. Pamiętajmy też, żeby przed umieszczeniem plastikowego pudełka w mikrofalówce, ściągnąć z niego przykrywkę.

 

Zobacz także:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jaka-kuchenke-mikrofalowa-kupic-2719.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czyszczenie-mikrofali-cztery-szybkie-sposoby-2989.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/suszenie-w-mikrofali-co-mozna-a-czego-nie-mozna-wysuszyc-w-kuchence-mikrofalowej-3028.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/talerze-do-mikrofali-czyli-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-wnetrzu-kuchenki-mikrofalowej-2996.html

Studio Meblox
Studio Meblox
Studio Pro-M
Studio Pro-M
Studio Repeccy Meble
Studio Repeccy Meble
Studio Szewczyk
Studio Szewczyk
Studio Tercet
Studio Tercet

Komentarze


3.67/5 3 3
5
AlinaB

Czytając ten artykuł dużo wartościowych rzeczy się dowiedziałam i chce go polecić innym, bo wiem, że się przyda.


5
Kamila

Ja używam tylko pojemników z oznaczeniem !


1
AlinaB

bardzo ciekway artykuł :)

Zobacz również


Czyszczenie mikrofali – cztery szybkie sposoby


Regularne czyszczenie mikrofalówki zapobiega powstawaniu w jej wnętrzu trudnych do...

Kuchenki mikrofalowe – jak z nich korzystać i jak o nie...


Do grupy podstawowego już na chwilę obecną wyposażenia pomieszczeń kuchennych zalicza...

Czysta mikrofalówka, czysta żywność


Żyjemy w ciągłym biegu, na nic nie mamy czasu, nie wspominając o gotowaniu i...