Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady 3 sposoby na urządzenie kuchni w stylu...

Porady


3 sposoby na urządzenie kuchni w stylu wiktoriańskim

Dziś pod lupę weźmiemy styl, który wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Oczywiście mowa o stylu wiktoriańskim, czyli nieco wyrafinowanej aranżacji kuchennego wnętrza. Ten specyficzny styl da się lubić, jednak należy go odpowiednio dopracować. Urządzając kuchnię w tym stylu należy przestrzegać kilku zasad i kierować się pewnymi trendami. Jesteście ciekawi naszego sposobu na urządzenie kuchni w stylu wiktoriańskim? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Na zdjęciu: Studio Mebli AK

Skąd pochodzi styl wiktoriański i czym się charakteryzuje?
Pewne jest jedno – styl wiktoriański najlepiej prezentuje się w dużych, przestronnych pomieszczeniach. To właśnie duże przestrzenie potrafią wyeksponować wszystkie detale, które tej aranżacji dodają szyku. Jak już wcześniej wspominaliśmy, styl wiktoriański wywodzi się z Anglii i powstał w czasie panowania królowej Wiktorii. Anglia była wtedy u szczytu – maiła największą władzę, dlatego właśnie w tym stylu jest tak dużo przepychu, bogactwa i elementów ozdobnych. Taka aranżacja lubi się chwalić – ważne, aby pokazać ilość oraz jakość swojego majątku – wykorzystując do tego liczne drogie dodatki.

 

Przepych i bogactwo dodatków
Chcąc określić kuchnię w stylu wiktoriańskim za pomocą trzech słów byłyby to: bogactwo, przepych i mnóstwo dekoracji. Liczne elementy ozdobne oraz dodatki mają pokazywać zamożność oraz wysoką pozycję społeczną właścicieli. Meble najczęściej są drewniane, klasyczne, bardzo solidne oraz oczywiście bogato zdobione. Wszystko to, dopełniane jest przez wyszukane dodatki. Jeżeli chodzi o podłogę, to zrobiona powinna być z desek, marmuru lub kafelków.

 

Centrum kuchni w stylu wiktoriańskim
Jeżeli chodzi o centralne miejsce w kuchni urządzonej w stylu wiktoriańskim to jest to oczywiście stół. Nie byle jaki – powinien być duży i stać na samym środku kuchennego pomieszczenia. To właśnie przy nim są celebrowane spotkania z rodziną oraz przyjaciółmi. To właśnie tutaj, wspólnie przygotowuje się posiłki i je spożywa. Jeżeli chcemy to w ostateczności stół możemy zastąpić wyspą, która dodatkowo będzie dodatkowym miejscem na przechowywanie produktów.

 

Kuchnia w stylu wiktoriańskim – jasna czy ciemna?
Tak naprawdę, jeżeli chodzi o kolory mebli oraz ścian mamy tutaj pełną dowolność. Meble mogą być jasne (waniliowe lub ecru) lub też ciemne (najlepiej w naturalnym kolorze drewna). W obu rozwiązaniach kuchnie prezentują się fenomenalnie – elegancko i efektywnie, czyli tak jak na styl wiktoriański przystało. Zazwyczaj wszystkie szafki są zabudowane – rzadko kiedy można spotkać przeszklone fronty. Meble są oczywiście przyozdobione licznymi drewnianymi elementami, które dodają im elegancji oraz szyku. W tej kuchni dba się o detale – liczą się drobiazgi i dodatki. Ważną rolę odgrywają tutaj wszystkie zdobienia oraz wykończenia. Dla wielu osób styl ten może wydawać się oschły, jednak dobrze urządzona kuchnia naprawdę może być przytulna. Bardzo często wykorzystuje się ceramiczne płytki z motywem roślinnym – skutecznie ocieplają one wnętrze.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Para buch! Wybieramy garnki do gotowania na parze


Gotowanie na parze w ostatnich latach stało się zdrową i modną alternatywą dla...

Zlewozmywak i spółka


Zlew to jeden z najważniejszych kuchennych elementów. Stanowi centrum strefy...

Kuchnia „po ciemku”


Marząc o luksusowym i zarazem przytulnym wnętrzu kuchennym, warto wziąć pod uwagę...