Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Czyszczenie zmywarki - kilka praktycznych porad

Porady


Czyszczenie zmywarki - kilka praktycznych porad

Zmywarka – kiedyś to urządzenie było wyznacznikiem luksusu. Dziś znajduje się niemalże w każdym mieszkaniu. Producenci sprzętów AGD oraz postęp techniki podsuwa konsumentom urządzenia, dzięki którym domowe obowiązki przebiegają znacznie szybciej. Pomimo tego, że odpowiedzialna jest za czyszczenie, to sama również wymaga systematycznej pielęgnacji. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka sposobów na to, jak wyczyścić zmywarkę.

Na zdjęciu: Studio Mebli Jurimex

Czyszczenie zmywarki – czy to jest konieczne?

 

Mogłoby się wydawać, że skoro zmywarka jest urządzeniem służącym do pozbywania się brudu z naczyń, to sama nie wymaga czyszczenia. Okazuje się jednak, że systematyczne czyszczenie zmywarki bezpośrednio wpływa na jej 'kondycję', wydajność oraz żywotność. Często zdarza się, że wszystkie awarie związane są z brudnymi filtrami czy uszczelkami. Kolejnym argumentem przemawiającym za czyszczeniem zmywarki jest fakt, że wkłada się do niej naczynia, które mają następnie kontakt z żywnością. Skoro wymaga się, aby urządzenie dokładnie czyściło naczynia, to samo nie powinno być brudne, a  systematyczność czyszczenia zmywarki jest najważniejsza.

 

Czyszczenie zmywarki – najpierw zajrzyj do instrukcji

Zanim zaczniesz 'na własną rękę' rozkręcać urządzenie, warto najpierw spojrzeć do instrukcji. Producent zawsze umieszcza w niej informacje związane z czyszczeniem zmywarki. Są tam wyszczególnione programy, których można użyć oraz wymienione części, które można wyjąć, by mycie było bardziej wygodne.

 

Zmywarka – jak możesz ją wyczyścić?

 

Dobrym sposobem na czyszczenie zmywarki jest włączenie jej raz na jakiś czas pustej, bez załadunku. Należy dodać kapsułkę do mycia i ustawić program. Jest to dobry sposób, aby 'odświeżyć' wnętrze urządzenia. Oprócz mycia zmywarki, powinno się również zadbać o filtry, wyjmowane części, drzwi oraz uszczelki.

 

Przede wszystkim należy zacząć od wyjęcia wszystkich możliwych części zmywarki. Chodzi tutaj o koszyki na sztućce i naczynia, które należałoby myć ręcznie płynem do mycia naczyń. Następnie przechodzimy do filtrów. Je również możemy umyć płynem, jednak gdy mają osad warto włożyć je do naczynia z octem na pół godziny. Bez względu na to, czy mamy zmywarkę wolnostojącą, czy zmywarkę do zabudowy, musimy zadbać również o drzwi, które wystarczy przecierać wilgotną ścierką. Warto również pozbyć się brudu i resztek jedzenia z uszczelek, a do tego może przydać się stara szczoteczka do zębów. Skoro już wszystkie ważniejsze elementy zostaną wyczyszczone, to można je ponownie włożyć do zmywarki i ją włączyć. Aby czyszczenie zmywarki było bardziej efektowne, można włożyć do niej szklankę z octem, ponieważ produkt ten jest bardzo skuteczny w pozbyciu się brudu.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
viking

Żaden domowy sposób nie będzie tak skuteczny jak dedykowany odtłuszczacz. My przy zakupie zmywarki dostaliśmy autorski preparat producenta właśnie i wszystkie sody, octy itd. odeszły póki co w kąt ;-)

Zobacz również


Sposób na ciekawe wnętrze, czyli kuchnia modułowa


Wielu z nas lubi zmiany. Wciąż zmieniamy dodatki w naszym mieszkaniu, robimy...

Kuchnia industrialna


Kuchnia w stylu industrialnym? Wydawać by się mogło, że to propozycja dla bardzo...

Funkcjonalności piekarników do zabudowy – wybierz to co...


Urządzając kuchnię musimy wybrać kilka niezbędnych sprzętów gospodarstwa...