Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak wybrać najlepszy model czajnika...

Porady


Jak wybrać najlepszy model czajnika elektrycznego?

Czajnik elektryczny jest nieodłącznym elementem każdej kuchni. Coraz częściej zastępuje on czajnik gazowy, ponieważ działa znacznie szybciej. Dzięki temu urządzeniu, woda ugotowana jest w kilka chwil, a z jej pomocą możemy zaparzyć ulubioną kawę czy herbatę. Wybór czajnika elektrycznego wcale nie jest taki prosty. Różnorodność modeli jest tak ogromna, że ciężko się zdecydować i wybrać model, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Na zdjęciu: Studio Mebli Eltop

Określ swoje potrzeby i wymagania względem urządzenia

 

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jeszcze przed zakupem czajnika elektrycznego jest określenie swoich potrzeb. Tutaj bardzo duże znaczenie będzie miało to, ile osób zamierza korzystać z tego urządzenia i jak często. Określenie naszych wymagań oraz preferencji, pomoże nam w doborze odpowiedniego modelu.

 

Pojemność czajnika elektrycznego – jaka powinna być, na co zwrócić uwagę?

 

Pierwszą ważną kwestią dotyczącą czajników elektrycznych jest ich pojemność. Jest to parametr, który bezpośrednio będzie wpływał na komfort korzystania z urządzenia. Jak można się już domyślić, pojemność czajnika elektrycznego powinna być dopasowana do liczby domowników – tak, abyśmy mogli jednocześnie przygotować wodę na kawę dla wszystkich. Można w szybki i łatwy sposób obliczyć, jakiej pojemności czajnika potrzebujemy. Jedna szklanka to 250 mililitrów. Czajnik o pojemności 1 litra umożliwi nam przygotowanie czterech szklanek kawy, czy herbaty. Jeśli jednak nasza rodzina jest większa, to lepiej zdecydować się na urządzenie o większej pojemności.

 

To jest ważne!

 

Każdy czajnik elektryczny, bez względu na pojemność ma określoną ilość minimalną. Co to jest? Jest to minimalna ilość wody, która musi znajdować się w urządzeniu. Należy pamiętać, że mniejszy czajnik elektryczny to także krótszy czas gotowania wody, co oczywiście przekłada się na mniejsze zużycie prądu.

 

Najlepsza obudowa czajnika elektrycznego

 

W sklepach znajdziemy czajniki elektryczne wykonane z tworzywa sztucznego, stali oraz ceramiki. Wszystkie rozwiązania mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Najbardziej poleca się czajniki elektryczne wykonane z ceramiki. Dlaczego? Okazuje się, że jest to najzdrowszy materiał do gotowania wody. Nie sprawia problemów jeśli chodzi o czyszczenie i bardzo szybko się nagrzewa.

 

Moc i rodzaj grzałki w czajniku elektrycznym

 

To właśnie grzałka jest elementem czajnika elektrycznego, który odpowiedzialny jest za gotowanie wody. Modele znajdujące się na rynku mogą posiadać grzałkę spiralną lub grzałkę płytową. Czajniki z grzałką spiralną są tańsze, jednak wymagają większej ilości wody. Grzałki płytowe powoli wypierają spiralne. Na tego typu grzałkach nie osiada się kamień, dzięki czemu czyszczenie czajnika jest znacznie łatwiejsze.

 

Omówiliśmy już rodzaje grzałek, teraz czas na moc. Grzałki spiralne wykazują moc od 200 do 2200 W – w zależności od modelu. Grzałki płaskie to moc w przedziale od 600 do 3100 W. Oczywiście wyższa moc, to szybsze zagotowanie wody, jednak wiąże się to także z większym zużyciem prądu.

 

Podsumowanie

 

Czajnik elektryczny powinien być dopasowany do naszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o wielkość, wygląd oraz materiał z którego został wykonany. Szczególnie poleca się czajniki ceramiczne, gdyż jest to bowiem najzdrowszy materiał do gotowania wody.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Hania

Oj tak, te funkcje są niezwykle ważne! :) Posiadam czajnik ceramiczny i jestem naprawde bardzo zadowolona.

Zobacz również


Kuchenny alfabet


Kuchnia to obecnie jedno z najnowocześniejszych pomieszczeń w domu. To tu spotkać...

Płytki w kuchni? Zadbaj o fugi!


Podłoga w kuchni jest równie ważna co jej pozostałe elementy wykończeniowe....

Kuchnia industrialna


Kuchnia w stylu industrialnym? Wydawać by się mogło, że to propozycja dla bardzo...