Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sokowirówka - jaka moc dla kogo?

Porady


Sokowirówka - jaka moc dla kogo?

Sokowirówka pozwala Ci cieszyć się wyśmienitym smakiem domowych soków każdego dnia. Jednak tak naprawdę to nie jedyne urządzenie, które umożliwia nam przygotowywanie soków ze świeżych owoców i warzyw w domu. Do tego celu możemy wykorzystać także wyciskarkę wolnoobrotową albo wyciskarkę do cytrusów. Który sprzęt wybrać i jaką powinien mieć on moc, by spełniać nasze oczekiwania? Wszystkiego dowiesz się, czytając nasz poradnik.

Na zdjęciu: Amica

Sokowirówka czy wyciskarka?

 

Wyciskanie soków przez sokowirówkę odbywa się przy pomocy ostrzy oraz specjalnego sita. Do podstawionej szklanki czy też pojemnika napój spływa poprzez lejek. Wypływający sok jest z reguły bez miąższu, chociaż na rynku znajdziemy również modele sokowirówek, w których kwestię tę można regulować. Niemniej jednak przyrządzany w ten sposób sok jest pozbawiany wielu witamin i innych cennych dla nas składników odżywczych. Sokowirówka nie poradzi sobie także z wyciśnięciem soku z warzyw liściastych, a jej dłuższa praca może spowodować przegrzanie urządzenia. Jednak chyba największą jej wadą jest to, że jest głośna. Niemniej jednak wciąż jest chętnie wybierana przez konsumentów, głównie z uwagi na to, że jest po prostu tania. Pozwala nam więc niskim kosztem przyrządzać domowe soki.

 

Wyciskarka z kolei, która pracuje na wolnych obrotach, jest znacznie dokładniejsza, dzięki czemu z jej pomocą z tej samej ilości warzyw czy owoców możemy uzyskać znacznie więcej soku. Za jego odciskanie umieszczanych w niej produktów odpowiada wałek ślimakowy, który miażdży je, obracając się. W ostatniej fazie sok zostaje przecedzony przez sito. Proces ten będzie trwał nieco dłużej, nie będzie to jednak szczególnie znacząca różnica. W zamian otrzymujemy sok o najlepszych możliwych właściwościach, w którym znajdziemy pełnię witamin i składników odżywczych, a więc po prostu najzdrowszy. W przypadku wyciskarki musimy jednak liczyć się z jej niezbyt przyjemnym dla nas mankamentem, jakim jest jej cena. Za dobrą wyciskarkę będziemy musieli trochę zapłacić.

 

Jeżeli wciąż wahasz się pomiędzy sokowirówką a wyciskarką, szczegółowe porównanie obu sprzętów znajdziesz w naszym artykule: „Sokowirówka czy wyciskarka do soku? Które urządzenie wybrać?”. A my przejdźmy do meritum i odpowiedzmy na pytanie, jaką moc sokowirówki wybrać.

 

Sklep Max Kuchnie

 

Sokowirówka – jak dobrać moc urządzenia?

 

Na rynku sprzętów AGD spotkamy się z sokowirówkami o naprawdę dużej rozpiętości mocy silnika. Producenci oferują nam urządzenia o mocy od 150 W do nawet 1500 W. Na jakiej podstawie powinniśmy zdecydować jaka moc sokowirówki będzie najlepsza dla nas? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, z jakich owoców czy warzyw najczęściej przygotowywać będziemy nasze soki. Urządzenie o niskiej mocy na poziomie 150, 250 czy 300 W dobrze radzić będzie sobie z miękkimi produktami. Tego typu sokowirówka spełni oczekiwania na przykład miłośników soku pomidorowego. Kiedy jednak chcemy mieć możliwość wyciskania soku również i z twardych warzyw i owoców, takich jak marchewka albo buraki, wybierzmy raczej urządzenia z silnikiem 700, 750 czy nawet 1200W. A jak sprawa ma się w przypadku wyciskarki?

 

Wyciskarka wolnoobrotowa – jaka moc?

 

Tak naprawdę zasada wyboru mocy wyciskarki jest podobna, jak w przypadku sokowirówki. W sklepach znajdziemy modele o mocy od 100 do 800 W. Analogicznie więc wybierzemy mocniejsze urządzenie do twardszych produktów, a słabsze do miększych. Wszystko zatem zależy od naszych upodobań smakowych oraz tego, w jaki sposób i jak często będziemy chcieli przyrządzać domowe soki. Moc silnika z całą pewnością jest pierwszorzędnym kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając wyciskarkę czy sokowirówkę.

 

Komentarze


5.00/5 3 3
5
Klara

Stawiam na wyciskarkę :) dużo informacji w artykule


5
HaniaRop

Uwielbiam zdrowe, świeże soki. Dlatego wybrałabym wyciskarkę. Często jestem na diecie owocowo-warzywnej i potrzebuje co jakiś czas mieć świeżo przygotowane soki z całą zawartością witamin.


5
Kamila

Sokowirówka chodzi u mnie w domu przez całe lato. W jesienno-zimowe dni domowe soki mamy jak znalazł! Wyciskarka też jest fajną sprawą. Świeże soki są przecież bardzo zdrowe.

Zobacz również


Estetyczne i funkcjonalne uchwyty mebli kuchennych


Piękna i funkcjonalna kuchnia to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego...

Para buch!


Od dawna wiadomo, że para wodna ma szczególne właściwości i wykorzystywana jest...

Kuchnia w stylu retro


Nowa odsłona wizualnie „postarzanych" kuchni to odpowiedź na wspomnienie o...