Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Z czego składa się płyta indukcyjna?

Porady


Z czego składa się płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna pomaga nam gotować szybciej i wydajniej. Ale jak to się dzieje, że gotowanie na indukcji jest energooszczędne i dlaczego indukcja współpracuje wyłącznie z garnkami o magnetycznym dnie? Zobacz, z czego skalda się i jak działa płyta indukcyjna.

Na zdjęciu: Studio mebli Mebel Styl

Budowa indukcji, czyli płyta indukcyjna od środka

 

Pod ceramiczną powierzchnia płyty indukcyjnej znajdują się spiralne zwoje miedzianego drutu – to tzw. cewki indukcyjne, przez które płynie zmienny prąd wytwarzający pole magnetyczne. Ustawienie na polu grzewczym garnka z magnetycznym dnem powoduje przenikanie zmiennego strumienia magnetycznego przez podstawę naczynia i tworzenie prądów wirowych, których przepływ skutkuje wydzielaniem się ciepła. Dzięki temu energia elektryczna z cewek bezpośrednio trafia do naczynia. 

 

Schemat płyty indukcyjnej

Źródło: https://plyta-indukcyjna.pl/

 

Gotowanie na indukcji

 

Dla efektywnego grzania na płycie indukcyjnej niezbędne jest zastosowanie garnków, których dno wykonane jest metalu ferromagnetycznego (żeliwo, stal nierdzewna). Ponieważ płyta będzie oddziaływać wyłącznie w miejscu jej styku z magnetycznym spodem naczynia, nie będzie nagrzewać się poza wybranym polem grzewczym. Co w rezultacie oznacza, że wytwarzana energia niemal w całości trafi do naczynia, a pozostała powierzchnia płyty pozostanie chłodna w dotyku - w przeciwieństwie do kuchenek ceramicznych czy gazowych, w których promieniowanie cieplne emitowane jest również do otoczenia, przez co dochodzi do dużych strat energii i spadku wydajności. Wyeliminowanie tego zjawiska w płycie indukcyjnej powoduje, że znacznie szybciej jesteśmy w stanie ogrzać zawartość ustawionego na niej naczynia.

 

Indukcja 230 czy 400 V?

 

Płytę indukcyjną – w zależności od modelu – możemy podłączyć do instalacji jednofazowej bądź trójfazowej. Płyty o niskiej mocy przyłączeniowej wybierane są z reguły do mieszkań w bloku, gdzie nie ma dostępu do tzw. „siły”. Płyta 400 V, co oczywiste, dysponować będzie większą mocą, dzięki czemu chociażby gotowanie wody będzie trwać krócej. Co prawda efektywność płyty 230 V będzie nieco niższa, urządzenie to jednak niczym nie będzie odbiegać od mocniejszego modelu pod względem komfortu użytkowania: będzie równie bezpieczne, łatwe w obsłudze i utrzymaniu w czystości. Płyty o niskiej mocy przyłączeniowej wyposażone są w ogranicznik mocy, który obniża moc grzewczą, jeżeli uruchomione są inne sprzęty elektryczne, co eliminuje ryzyko wybicia korków. 

 

Orientacyjny schemat podłączenia płyty do instalacji jednofazowej

Źródło: https://elektrykadlakazdego.pl/podlaczenie-plyty-indukcyjnej 

 

Orientacyjny schemat podłączenia płyty do instalacji trójfazowej

Źródło: https://elektrykadlakazdego.pl/podlaczenie-plyty-indukcyjnej/

 

Płyta indukcyjna – wygląd zewnętrzny

 

Indukcja, jak każda inna płyta grzejna, może być wyposażona w różną liczbę pól grzewczych. Najmniejsze płyty to przenośne modele jednopalnikowe, największe posiadać będą nawet 6 pól. W naszych domach najczęściej jednak spotykamy płyty dwupalnikowe i czteropalnikowe. Chociaż do dyspozycji mamy też modele pośrednie o trzech lub pięciu polach grzewczych. Blat płyty indukcyjnej może być ceramiczny lub też zbudowany ze specjalnego szkła. Na jego powierzchni oznaczone są pola grzewcze lub też wyznaczony jest wyłącznie ich środek, ponieważ wielkość pola tak naprawdę dostosowuje się do wielkości ustawionego na nim naczynia. Na froncie urządzenia zlokalizowany jest dotykowy panel sterowania, poprzez który możemy wybrać moc grzania dla poszczególnych pól oraz funkcje dodatkowe, takie jak booster (maksymalnie szybkie nagrzewanie pola z wykorzystaniem wszystkich dostępnych źródeł ciepła) blokada ustawień czy pauza. Elektroniczny wyświetlacz zazwyczaj daje nam też możliwość korzystania z timera. W wielu modelach do dyspozycji mamy również rozszerzone pole grzewcze lub strefę gotowania, którą możemy uzyskać z połączenia dwóch pól grzejnych w jedno. W zależności od marki strefa ta może ukrywać się pod inną nazwą. Nazwy stosowane przez poszczególnych producentów znajdziesz w tabeli poniżej.

 

Marka

Nazwa funkcji łączenia pól grzewczych

Bosch, Siemens

CombiZone

Gorenje

Bridge Zone

Samsung

Flex Zone

Smeg

Flexi4Zone

Kernau

Pole Bridge

Whirlpool

Connection Zone

Beko

IndyFlex

Amica

FlexiSpace

Hoover

E-space

Franke

funkcja Flexi

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/starcie-gigantow-plyta-indukcyjna-kontra-plyta-ceramiczna-ktora-sprawdza-sie-lepiej-1746.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/plyta-indukcyjna-mocno-sie-nagrzewa-2999.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/plyty-indukcyjne/grzanie-na-zimno-sekrety-indukcji-26.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/rodzaje-plyt-grzewczych-gazowa-elektryczna-i-indukcyjna-1494.html

 

Studio A&K
Studio A&K
Studio Andal
Studio Andal
chome.studio
chome.studio
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Meblolux
Studio Meblolux

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i...


Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z...

Płyta gazowa czy indukcja? Co wybrać?


Urządzając nową kuchnię czy chociażby wymieniając sprzęt AGD na nowy, stajemy przed...

Kuchnia w kawalerce – jak urządzić, by nie zagracić?


Mała klitka też może być funkcjonalna. Wydaje się, że to mało realne a jednak. Przy...