Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Higiena w kuchni – 5 sposobów na sterylną...

Porady


Higiena w kuchni – 5 sposobów na sterylną kuchnię

Porządek w kuchni to podstawa. I choć kuchnia zawsze powinna lśnić czystszością, często to jedno z głównych siedlisk bakterii w naszych domach. I nie chodzi tu tylko o nasz sposób sprzątania, ale o to, że panują tu warunki przyjazne dla bakterii i zarazków. Dowiedz się, jak zapobiegać ich rozwojowi i poznaj domowe sposoby na dezynfekcję powierzchni roboczych oraz prawidłowe przechowywanie żywności. Oto nasze 5 patentów na zachowanie higieny w kuchni.

Na zdjęciu: Studio Mebli Amir

Blaty i przestrzeń wokół zlewu

 

Jeżeli wydaje Ci się, że mycie naczyń sprawia, ze są one idealnie czyste, to jesteś w dużym błędzie. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami ekspertów, na gąbkach to naczyń znajdują się niewyobrażalne ilości bakterii. Każdy ich centymetr kwadratowy zamieszkuje nawet kilkadziesiąt miliardów bakterii. Pamiętaj więc, by gąbkę wymieniać bardzo często. A kiedy zależy Ci na naprawdę higienicznie czystych naczyniach, najlepiej jest zmywać je w zmywarce i – o ile nie jest to delikatne szkło – robić to z wykorzystaniem wysokich temperatur. Do sterylizacji naczyń niezbędna jest temperatura na poziomie minimum 60 °C. Odpowiednio zadbaj też o czystość samego zlewozmywaka. Tu również lubią gromadzić się bakterie, zwłaszcza gdy do komory zmywania wrzucamy resztki jedzenia i składujemy w niej brudne naczynia.

Kolejnym miejscem, gdzie niepodważalnie powinien panować porządek, jest blat roboczy. Higiena w kuchni oznacza również higienę na stanowisku pracy. To w końcu na blacie przyrządzamy jedzenie, a jednocześnie stawiamy tam najróżniejsze rzeczy. Chociażby torby z zakupami, na których ze sklepu przynosimy przecież bakterie i drobnoustroje, automatycznie aplikując je na powierzchnię blatu. Dlatego też kuchenne blaty powinniśmy przecierać każdego dnia, a co najmniej raz w tygodniu zdezynfekować je przy pomocy odpowiednich środków czystości.

 

Deski do krojenia

 

Aby zapewnić sobie higienę pracy w kuchni, powinniśmy zadbać o czystość naszych desek do krojenia. Mają one przecież bezpośredni kontakt ze spożywanymi przez nas produktami. Dobrze jest posiadać kilka desek (osobną do surowego mięsa, warzyw i owoców, i pozostałej żywności), najlepiej wykonanych z naturalnego, twardego drewna. Są one najłatwiejsze do utrzymania w czystości, a powstające na nich zarysowania zasklepiają się samoistnie, dlatego też łatwiej o zachowanie właściwego poziomu ich higieny, niż ma to miejsce, kiedy do dyspozycji  mamy  deski plastikowe. Dezynfekcja desek do krojenia wcale nie jest wymagająca i można przeprowadzić ją domowymi sposobami, korzystając z sody oczyszczonej, octu, a nawet soli morskiej.

 

Porządek w lodówce

 

Zacznijmy od właściwego przechowywania żywności. Ważne jest, by nie zapominać o myciu warzyw i owoców jeszcze przed włożeniem ich do lodówki. Trzymajmy je w dolnych szufladach, aby na dłużej zachowały swoje wartości odżywcze. Świeże mięso najlepiej jest spożyć w dniu jego zakupu. Kiedy jednak nie mamy takiej możliwości, umieśćmy je w pojemniku na żywność, a następnie w dolnej partii chłodziarki, gdzie jest najzimniej. Chłodzenie żywności to najłatwiejszy sposób na zapobieganie jej psuciu się. A jak dbać o samą lodówkę? Do jej mycia wykorzystujmy naturalne środki. Z ewentualnymi przykrymi zapachami świetnie poradzi sobie ocet czy sok z cytryny. Przydatna będzie też soda, która pomoże oczyścić ścianki urządzenia.

 

Cała kuchnia w jednym miejscu

 

Segregacja odpadów

 

Kosze na śmieci to kolejne miejsca, gdzie z całą pewnością nie brakuje zarazków. Również dlatego tak ważna, poza względami ekologicznymi, jest segregacja śmieci. Odpady organiczne możesz umieszczać w mniejszym koszu, który będziesz częściej opróżniać, pozbywając się w ten sposób pożywki dla bakterii. Nie zapominaj też o myciu pojemnika na odpady, za każdym razem kiedy zmieniasz w nim worek. Często zdarza się, że niektóre odpady podczas ich wyrzucania trafiają poza worek, a przez nawet lekko przedziurawiony worek na dno kosza wyleje się resztka płynu z butelki po napoju. Higieniczna kuchnia to bezpieczna kuchnia.

 

Sprzęty AGD

 

Mycie lodówki mamy już z głowy. Pora na porządne umycie kuchenki mikrofalowej, piekarnika czy nawet zmywarki. Tak, tak, to że zmywarka skutecznie myje naczynia, nie oznacza, że sama jest w stanie dokładnie oczyścić swoje wnętrze. Potrzebuje w tym Twojej pomocy, zwłaszcza jeżeli chodzi o mycie filtra, który zatrzymuje resztki jedzenia.

Warto też pamiętać o jeszcze jednej zasadzie, która powinna przyświecać nam nie tylko w higienicznej kuchni. By zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo, po prostu często myjmy ręce.

 

Więcej informacji o higienie w kuchni dowiesz się z poniższych artykułów:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-czyscic-kuchenne-blaty-2534.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-czyscic-meble-kuchenne-2679.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-dbac-o-higiene-w-kuchni-2537.html

 

 

 

Studio Bańkowscy
Studio Bańkowscy
Studio Chęcik
Studio Chęcik
Studio Drewmax
Studio Drewmax
Studio Ewro
Studio Ewro
Studio Kamstol
Studio Kamstol
Studio Kome
Studio Kome

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Bogusia33

W końcu jakiś przydatny artykuł, szczególnie w tych czasach koronawirusa warto zadbać żeby bakterie nie przedostały się do jedzenia. Fajnie że dajecie takie porady zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego. Pokażę mężowi może akurat uda mi się go namówić na zmywarkę :D Trzymajcie kciuki !


5
Iga89

Świetny artykuł!


5
Jakub

Ten artykuł jest naprawdę fantastyczny. Tyle konkretnych i przydatnych informacji nie znajdziemy w necie !!


5
Jolanta

Zawsze mam spory problem z czyszczeniem zaschniętych plam na frontach meblowych. Moje dzieci rozlewają soki gdzie popadnie. Fugi też wymagają częstego czyszczenia, ale nie zawsze są idealnie wyczyszczone. Może jakaś mała rada na to ?:)

Zobacz również


Na błysk, czyli jak doczyścić kuchenny okap?


Trochę przewrotnie urządzenie w pewien sposób dbające o czystość w kuchni,...

Gdzie wyrzucać odpady niebezpieczne, herbatę w torebkach,...


Jeżeli segregujemy śmieci, zawsze w końcu stajemy przed dylematem, gdzie wyrzucić dane...

Co na front?


W każdej kuchni główną rolę odgrywają meble, ich forma, kształty czy...