Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Parowar, szybkowar i wolnowar – czy to to samo?

Porady

Parowar, szybkowar i wolnowar – czy to to samo?

Ulubione2

Moda na zdrowe odżywianie trwa w najlepsze. Każdy chciałby cieszyć się smukłą, wysportowaną sylwetką, jednak kluczowy wpływ na to, jak wyglądamy ma odżywianie. Wiadomo, wszyscy żyjemy w biegu – biegniemy z pracy do pracy, a po drodze jeszcze milion innych obowiązków. Często sięgamy po niezdrowe, śmieciowe jedzenie – bo jest po prostu szybciej. Jedzenie nasączone chemią niesie za sobą wiele zagrożeń dla naszego zdrowia. Producenci sprzętów AGD wychodzą nam naprzeciw i tworzą urządzenia, które pomagają nam w kilka chwil przygotować zdrowe, pyszne dania. Mowa oczywiście o parowarze, szybkowarze oraz wolnowarze.

Parowar, szybkowar, wolnowar – jak wyglądają te urządzenia?
Parowar jest to urządzenie, które składa się z podstawy, którą stanowi zbiornik wody, pojemników, tacek oraz pokrywki.
Szybkowar to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina garnek z pokrywką, gdzie znajdują się specjalne zawory bezpieczeństwa. Urządzenie wykorzystuje działanie ciśnienia.
Wolnowar to sprzęt, który składa się z dwóch elementów – misy ceramicznej z pokrywką oraz obudowy, do której wkłada się daną misę.

 

Jak to działa? Czyli opis poszczególnych urządzeń
Parowar to urządzenie, z którego korzysta się z przyjemnością. Do miski, która znajduje się na samym dole wlewamy wodę. Poszczególne produkty kładziemy na półkach i przykrywamy pokrywką. Urządzenie podłączamy do prądu. Para, która powstaje w wyniku podgrzania wody unosi się do góry i w ten sposób gotuje produkty.
Szybkowar to taki garnek. Wszystkie produkty umieszcza się w naczyniu i przykrywa specjalną pokrywką. Urządzenie umieszczamy na płycie grzewczej. W wyniku podwyższonej temperatury wytwarza się w środku wyższe ciśnienie, która powstaje z wody zawartej w produktach. W szybkowarze najważniejsza jest szczelność urządzenia, dlatego należy zadbać, aby przed gotowaniem dokładnie zamknąć pokrywkę. Gotowanie w szybkowarze odbywa się pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Wolnowar jak sama nazwa wskazuje to trochę dłuższy sposób na obiad. Potrawy gotowane za pomocą tego urządzenia są gotowe po około 8-10 godzinach. Temperatura wewnątrz urządzenia nie przekracza 80 stopni. Odpowiedni zakres temperatur sprawia, że potrawy nie są doprowadzane do wrzenia, przez co zachowują swój smak i aromat.

 

Zalety tego typu urządzeń
Niepodważalną zaletą wszystkich trzech urządzeń jest przygotowanie zdrowych potraw. Gotujemy na parze, przez co produkty nie tracą swoich wartości odżywczych. Za pomocą tych sprzętów możemy przygotować praktycznie wszystko – od warzyw, przez mięsa po kasze. Przygotowanie obiadu za pomocą tych urządzeń jest szybkie, łatwe i przyjemne – a do tego wszystkiego zdrowe!

 

Wady
Niektórym może przeszkadzać fakt, że takie urządzenia wymagają dodatkowego miejsca w kuchni. Może być to kłopotliwe szczególnie dla osób, których pomieszczenia kuchenne nie są zbyt duże.

Zobacz również

Płyty ceramiczne a indukcyjne – porównanie

Płyty ceramiczne a indukcyjne – porównanie

Ceramiczna rewolucja   Ten rodzaj płyt służących do gotowania zaczął opanowywać rynek...

Drewniany blat w kuchni – jak o niego dbać?

Drewniany blat w kuchni – jak o niego dbać?

Drewno w kuchni to klasyka. Jest to bardzo wdzięczny materiał wykończeniowy, który może być...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena