Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchenny alfabet

Porady

Kuchenny alfabet

Ulubione0

Kuchnia to obecnie jedno z najnowocześniejszych pomieszczeń w domu. To tu spotkać można najwięcej nowych technologii zastosowanych w sprzętach AGD czy ciekawych, innowacyjnych rozwiązań ułatwiających codzienne korzystanie z kuchni. Prezentujemy więc alfabet kuchennych przedmiotów, sprzętów czy funkcji, które warto poznać, chociażby...

S
Side by Side – jeden z najnowocześniejszych i największych typów lodówek, jakie można spotkać na rynku sprzętów AGD. Urządzenie takie może mieć nawet 600 litrów pojemności i charakteryzować się wyjątkowo dużymi wymiarami (wysokość do 2 metrów, szerokość i głębokość do 1 metra!). Cechą charakterystyczną lodówek Side by Side jest sposób otwierania drzwiczek urządzenia. W odróżnieniu od tradycyjnych chłodziarek, w Side by Side drzwi umieszczone są obok siebie i otwierają się na boki, na zewnątrz (jak w szafie). Z zewnątrz lodówka taka przypomina dwie tradycyjne lodówki ustawione obok siebie. Za drzwiami umieszczone są dwie oddzielne komory, które (w zależności od modelu) mogą być chłodziarkami lub jedna jest chłodziarką, a druga zamrażarką.
 

T
Termostatyczna bateria – niezwykle praktyczna i oszczędna bateria, która może z powodzeniem być używana w kuchni. Cechą charakterystyczną takiej baterii jest możliwość ustawienia stałej temperatury wypływającej z niej wody za pomocą specjalnego pokrętła. Dzięki zamontowanemu wewnątrz termostatowi wypływająca woda ma zawsze tą samą, ustawioną wcześniej przez użytkownika temperaturę – nie traci się więc ani czasu, ani wody na każdorazowe ustawianie temperatury. Jest to też bezpieczne rozwiązanie w domu, w którym są małe dzieci – możliwość ustawienia i zablokowania wybranej temperatury wody gwarantuje, że dziecko nie oparzy się przypadkowo odkręcając kurek z gorącą wodą.
 

U
Uszczelki antybakteryjne – specjalne uszczelki, w które wyposażone są nowoczesne chłodziarko-zamrażarki. Dzięki powłokom zawierającym jony srebra, uszczelki takie minimalizują ryzyko przeniknięcia do wnętrza lodówki grzybów, wirusów i bakterii, które bytując na produktach spożywczych przyspieszają ich starzenie się i prowadzą do psucia się żywności.
 

W
Wyciąg – rodzaj okapu kuchennego pozwalającego na oczyszczanie powietrza z zapachów, oparów i wilgoci. Wyciąg pochłania zanieczyszczone powietrze i odprowadza je na zewnątrz pomieszczenia poprzez kanał wentylacyjny w kominie. Taki typ okapu jest niezwykle wydajny i efektywny. Warunkiem koniecznym do zainstalowania wyciągu jest odpowiednio przystosowana instalacja wentylacyjna w kuchni. Musi ona być wyposażona w oddzielny kanał kominowy, do którego można podłączyć wyciąg (ze względów bezpieczeństwa prawo budowlane zakazuje podłączania wyciągu do komina, jeśli ma on tylko jeden kanał wentylacyjny).

Wyspa kuchenna – modny i niezwykle praktyczny rodzaj kuchennej zabudowy meblowej. Wyspa jest odłączona od pozostałych mebli i usytuowana na środku pomieszczenia, dostęp do niej jest ze wszystkich stron. Aby należycie mogła spełniać swoje funkcje powinna być dość duża, dlatego polecana jest właścicielom obszernych kuchni. Na wyspie można ulokować praktycznie każdy urzet AGD, jednak najbardziej sprawdza się tu płyta grzewcza i zlewozmywak. Wyspa to też doskonałe miejsce na podblatową zabudowę – pomieści sporo szafek, szuflad itp. W kuchniach otwartych na salon doskonale sprawdza się jako element optycznie oddzielający te dwa pomieszczenia. Gotując i przyrządzając posiłki na wyspie można bez problemu uczestniczyć w życiu towarzyskim czy rodzinnym. Wyspa może pełnić też rolę stołu kuchennego.
 

Z
Zmywarka – kuchenny sprzęt AGD służący do mechanicznego oczyszczania naczyń, garnków, szklanek i akcesoriów kuchennych. Dzięki specjalnej konstrukcji i systemowi wirników jest w stanie dokładnie i skutecznie usunąć nawet największe zabrudzenia. Zmywanie odbywa się w ustalonej wcześniej przez użytkownika temperaturze, pod odpowiednim ciśnieniem wody i według właściwego programu uwzględniającego długość poszczególnych etapów zmywania (zwilżanie, mycie wstępne, mycie właściwe, płukanie, suszenie itp.). Zmywarki mogą mieć 45 lub 60 cm szerokości, dzięki czemu można dopasować odpowiedni model do potrzeb użytkowników i warunków metrażowych kuchni. Model 45-centymetrowy pomieści z reguły 9 kompletów naczyń składających się z 9 talerzy płytkich, 9 talerzy głębokich, 9 talerzyków deserowych. W zmywarkach, których szerokość wynosi 60 cm w jednym cyklu wyczyścić można nawet 12 kompletów naczyń.

Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu – funkcja, w którą wyposażone są nowoczesne urządzenia AGD, do swej pracy wykorzystujące gaz (pływa gazowa, piekarnik). Specjalny mechanizm odcina dopływ gazu w sytuacji, kiedy płomień zostanie niepostrzeżenie zgaszony, np. przez przeciąg lub kiedy palnik zostanie zalany np. kipiącym daniem. Gwarantuje to maksymalne bezpieczeństwo w kuchni, trujący gaz nie ulatnia się bowiem do pomieszczenia. Warto sprawdzić, czy sprzęt, który planujemy kupić wyposażony jest w tego typu opcję zabezpieczającą.

Zobacz również

6 sposobów na niedrogie upiększenie kuchni

6 sposobów na niedrogie upiększenie kuchni

1 – malowanie ścian Zmiana koloru ścian to najszybszy i najtańszy sposób na zmianę charakteru...

Kuchenny alfabet

Kuchenny alfabet

A Aqua stop – to system zabezpieczający kuchnię przed zalaniem w przypadku awarii zmywarki lub...
Komentarze (1)
1
ok
ok
2015-01-14 13:24:16

ok

Twój komentarz
Ocena